<p>Bizarr művészet - ezt a címet viseli sorozatunk, melyben világhírű alkotók megdöbbentő, megbotránkoztató, sokszor sötét titkairól rántjuk le a leplet. Ezúttal ismét egy műkincsrablásról ejtünk pár szót: egy olyan bűntényről, ami a mai napig nem hagyja nyugodni a hatóságokat.</p>
2000. januárjának legelső óráiban olyan műkincsrablást hajtottak végre, amire a mai napig nem lehet mást mondani, mint: a tökéletes bűntény. Sem az elkövető nem került elő, sem az ellopott festmény - ráadásul a nyomok is csak zsákutcákhoz vezettek. Ez az a bűnügy, ami kapcsán még Columbo hadnagy is csak a fejét vakarná.
Miközben mindenki ünnepelt Oxford utcáin, egy ügyes és felkészült tolvaj betört az egyetemhez tartozó Ashmolean Múzeumba. Előre kitervelt akcióját bármelyik forgatókönyvíró örömmel venné át...
A tolvaj a tetőablakot betörve, egy kötélen ereszkedett le a múzeumba január elsején, hajnali egy körül. Azt a kevés zajt, amit csapott, bőségesen elfedte a petárdák és az ünneplés önfeledt hangja. Amint leért, pár füstbomba segítségével sűsű füsttel töltötte meg a területet - így védve volt a kameráktól. Ezt követően megszólaltatta a tűzjelzőt.
Azt hihetnénk, ez volt a lehető legostobább lépése, pedig a legzseniálisabb: a biztonsági őröknek ugyanis meg kellett várniuk a tűzoltók kiérkezését - ez a pár perc plusz pedig pont elég volt neki, hogy leemelje a falról Cezanne Kilátás Auvers-sur-Oise falucskára című képét, majd ott, ahol betört, távozzon, majd eltűnjön a szilveszterező tömegben.
Soha nem találták meg
A hatóságok azóta is csak a fejüket vakarják: ki volt a tettes és hol van most? Vajon kinél van most a kép? A rendőrök a mai napig nem jutottak egyről a kettőre az ügyben. A feketepiacon sem pletykálnak a képről - azaz könnyen lehet, hogy nem tette pénzzé a megrendelő, hanem magának raboltatta el a Cezanne-festményt.
Amellett, hogy egy rendkívül drága alkotást loptak el az Oxford Egyetem múzeumából, a szakértők hangsúlyozzák, ez a Cezanne-kép különös jelentőségű, hiszen ez a festmény az átmenet a művész korai és érett, poszt-impresszionista stílusa között.