<p>Egyre több házi kedvencet visznek el a családi nyaralásra. Ön tudja, milyen szabályok szerint lehet utaztatni őket?</p>
BuszNemzetközire nem mehet, belföldire igen
A FlixBusz utazási feltételeinél egyértelműen leírják, hogy ezeken a nemzetközi buszjáratokon alapvetően kizárt az állatok szállítása. Ez alól persze kivételt képeznek a vakvezető vagy fogyatékkal élőket kísérő ebek. Ezek ingyen utazhatnak, de 36 órával az indulás előtt be kell jelenteni a kíséretüket.
A belföldi Volán-járatok már ennél elnézőbbek. Kistestű állatot csak zárt, kézipoggyász méretű szállítóeszközben vihetünk magunkkal, és gondoskodnunk kell arról is, hogy az állat ne szabaduljon ki a ketrecéből. A nagyobb testűeket szerencsére pórázon is magunkkal vihetjük, ha van rajtuk szájkosár, azonban ebben az esetben figyelemmel kell lennünk a többi utasra. Ha lehet, engedjük magunk elé a sorbanállókat, és olyan helyre üljünk, ahol nem zavarunk másokat.
A kutyáknak is szükséges a menetjegy: 50–100 kilométer között 200 forintot, 100 kilométer felett pedig 275-öt kell fizetnünk. Baromfit, macskát és kistestű, nem mérgező kedvenceket is vihetünk magunkkal az útra, ezeket azonban minden esetben zárható dobozban kell tartani az út során.
RepülőA kicsik a fedélzeten, a nagyok a raktérben
Légitársaságonként változnak a szabályok. Általánosságban elmondható, hogy kétféleképpen vihetjük magunkkal a kedvencünket, de csak azokra a repülôkre, amelyek nem fapadosak: az utastérben és a raktérben. Előbbi esetben csak a hat kiló alatti súlyúak kapnak helyet egy kézipoggyász méretű szállítódobozban. A rakodótérben pedig szükséges a zárt ketrec.
Nyakas Gábor kutyaviselkedés-szakértő szerint egy ilyen utazásra fel kell készülni.
– Az első lépés, hogy hozzászoktassuk a kutyát a szállítódobozhoz, és szeressen is benne lenni. A másik fontos dolog, hogy az utazás előtt fizikálisan és mentálisan is fárasszuk le az ebet. Ha egy állat izgul, akkor nem tudja visszatartani a szükségleteit, ezért olyan speciális táppal érdemes etetni, amely a tápanyagot megadja, de kevés széklet lesz belőle. Nyugtatókat is bevethetünk, de ezeket előtte ki kell kísérleteznünk, hogy melyik a leghatásosabb. Az étrendhez és a nyugtatók alkalmazásához is kérhetjük az állatorvos segítségét – magyarázta a szakértő. Ez a fajta utazás extrém stresszt jelenthet a négylábúnak, ezért bármennyire ismerjük a kedvencünket, soha ne vegyük ki a szállítódobozból. Nagytestűeknél mindig kell a szájkosár.
– Nem tudhatjuk, hogy mikor ijed meg vagy pánikol be. Ilyenkor nem hallgat a gazdájára és támadhat is. Jobb az elővigyázatosság! – figyelmeztetett Nyakas.
VonatFélárral számoljunk
A vonatra bármikor felszállhatnak a négylábúak, de minden esetben szükséges élőállat-jegyet váltani függetlenül attól, hogy mekkora és hogyan szállítjuk. A cég szabályai szerint kutyát pórázon, szájkosárral, vagy zárható ketrecben kell utaztatni, és egy utas legfeljebb két állatot vihet magával. Akár belföldön, akár külföldön utazunk, a gazdinak magánál kell tartania a kutya oltási könyvét, mert bármikor elkérhetik. A háló- és fekvőhelyes kocsiba csak akkor vihető be, ha a kutyával utazók az egész fülkét igénybe veszik.
A kutyák szállításához külön árak nincsenek feltüntetve: a menetjegyért a másodosztályú standard ár 50 százalékát kell megfizetni. Ez azt jelenti, hogy ha például a horvátországi Splitbe szeretnénk menni, ahová vasúton kicsivel több mint 10 ezer forintért jutunk el, akkor a négylábúért még legalább plusz 5 ezer forintot ki kell fizetnünk. Vagy még többet, ugyanis külföldön egyes országokban drágább a menetjegyük.
Sokan nem bíbelődnek saját foglalással, inkább az utazási irodákat választják. Itt sem minden esetben lehet állatot szállítani, de szerencsére már egyre több helyen fogadják szívesen a négylábúakat.
– Egyéni utazóknál egyre gyakrabban merül fel olyan igény, hogy a házi kedvencüket is szeretnék magukkal vinni az útra – kezdte dr. Erdei Bálint, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének alelnöke.
– Amennyiben a szolgáltatók – szállodák, személyszállítást biztosító cégek, éttermek – ezt lehetővé teszik, akkor nincs akadálya. A szervezett csoportos utazásokon, körutazásokon nem jellemző a háziállatok utaztatása, mivel az sem a négylábúaknak, sem a csoport többi utasának nem lenne előnyös – mondta el az alelnök, majd hozzátette, hogy az állatok más országokba történő utaztatása minden esetben a vonatkozó jogszabályok betartásával történhet. Ezekről mindig időben tájékozódjunk.