Sokan esküsznek arra, hogy a szúnyogcsípésre körömmel vájt kereszt elmulasztja a viszketést. A rovarcsípéseket házilag is lehet kezelni.
Forrás: iStock
Fáj, ég, viszket, legszívesebben véresre kaparná a karját, csak múljon el az érzés. A csípések nem csak kellemetlenek, de egyes fajok komoly betegséget is terjesztenek. Ahhoz, hogy azonnal enyhíteni tudja a marás után keletkező fájdalmas érzéseket, jobb tisztában lenni, milyen állat is okozta azt. Hányszor hallottuk már, hogy nyálazzuk be a szúnyogcsípést és akkor jobb lesz. De vajon tényleg hatásos módszer?
– A sérült bőrfelület további ingerlése, például azzal, hogy a körmünket belenyomjuk nem jó. Csak több sérülést okozunk ezzel, amitől könnyebben elfertőződhet az érintett terület – leplezett le egy rossz szokást dr. Nagy Zsuzsanna bőrgyógyász, aki elárulta a Bors olvasóinak, milyen praktikákat lehet bevetni egyes állatoknál. – A legtöbb csípés esetén azonnali segítséget nyújt, ha egy kis nyállal, de valójában valamilyen folyadékkal bekenjük és fújjuk. Ezzel hűsítve az irritált bőrfelületet – tette hozzá.
Pókcsípés
Nagyon fájó, viszkető, piros foltot hagy a nyolclábú maga után, aminek a közepén látszik a harapásnyom.
Gyógymód: a fájdalmat jeges borogatással, káposztalevél rákötésével tudja enyhíteni.
Hangyacsípés
A hangyacsípés éget, utána apró rózsaszínes hólyagocskák jelennek meg, amik körül vörös karima van.
Gyógymód: egy teáskanál szódabikarbónát keverjen össze pár csepp vízzel. Ezt a masszát oszlassa szét a harapásokon.
Méhcsípés
A csípés fehér, a körülötte lévő bőrterület pirosas. A közepén látható a fullánk nyoma. A méhek csípéskor savas kémhatású anyagot juttatnak a bőrbe, ezért a lúgos vegyületek a legjobbak a kezelésére.
Gyógymód: a szódabikarbónás keverék erre is jó, de jégkockával is hűsítheti.
– A jégkockával óvatosan bánjunk, nem szabad sokáig a bőrön tartani, mert fagyási sérüléseket okozhat – tanácsolja a szakértő.
Darázscsípés
Nagy vörös duzzanat, amibe gyakran beleszakad az állat fullánkja. A fullánkot nem feltétlenül kell kivenni, a szervezet idővel kilöki.
Gyógymód: a méhekkel ellentétben a darázs fullánkja lúgos vegyületet tartalmaz, így a citromlé, ecetes víz a hatásos rá.
– Az ecet elég erős sav, ezért mindenképpen hígítsuk fel, mert különben megmarja a bőrt.
Bögölycsípés
A legfájdalmasabb az összes közül. Főleg vízparton, a nyílt vízen támadnak a rovarok. Akár félalmányi duzzanat is megjelenik a bőrön a harapás helyén.
Gyógymód: hideg vizes borogatással enyhítheti a fájdalmát, de a patikában beszerezhető rovarcsípések elleni készítmények is hatásosak.
Ágyi poloska
A teljes testen előfordulhatnak apró hólyagos csípések. Ha többen mennek nyaralni, de csak egyvalaki panaszkodik poloskára, akkor se vesse el a lehetôséget, mert nem biztos, hogy mindenkit összecsípnek.
Gyógymód: az aloe vera belső géles levének hűsítő hatása elviselhetőbbé teszi a napokat, míg elmúlik a gyulladás.
Kullancs
Általában semmilyen irritációt nem okoz, ha egy kullancs kapaszkodik a bőrbe, magáról az állatról lehet felismerni a helyzetet. Ezért is olyan veszélyes, mert fájdalmat nem okoz, de durva betegségeket, Lyme-kórt, agyvelőgyulladást lehet kapni egy-egy fertőzött példánytól. Ha a kullancs, ami a vérét szívta, fertôzött volt, akkor a csípés körül egy piros gyűrű jelenik meg.
Eltávolítás:
– A kullancsok 12 órán belül általában még nem fertőznek, ezért túrázás után mindig vizsgálja át magát! A potrohát nem szabad összenyomni, mert attól az állat visszaöklendezi a gyomortartalmát, ami már hordozza a kórt, és a csípésen keresztül a véráramba kerül. Legegyszerűbben úgy távolíthatja el, ha egy tompa késsel, a bőréhez minél közelebb egy oldalirányú mozdulattal hirtelen elvágja. Ha benne maradt a szívószerv, nem baj, majd kilökődik – mondta el a bőrgyógyász.
Szúnyogcsípés
A bőr kidudorodik, kifehéredik, a marás körül pedig vöröses árnyalat jelenik meg. Azok, akik érzékenyebbek rá, erősen viszketnek és nagyon feldagad a bőrük.
Gyógymód: ecetes, almaecetes borogatással segíthet ezen.