Gyakorlatilag nulla az esély a Paksi Atomerőműben egy csernobilihez hasonló katasztrófához. A Bors közelről láthatta a 4-es reaktort.
Az HBO nagysikerű sorozata, a Csernobil után sokakban felmerült, hogy akár Pakson is megtörténhet az 1986 áprilisában, a Szovjetunió területén bekövetkezett nukleáris katasztrófa. A légtérbe kerülő sugárzó anyagok alsó hangon négyezer embert öltek meg.
A Bors munkatársai Pakson, egészen pontosan a 4-es reaktorban járva most megtapasztalhatták: hasonló esetre gyakorlatilag nulla az esély.
A Magyar Nukleáris Társaság elnöke, Cserháti András elmondta: a Paksi Atomerőműben már csak azért is elképzelhetetlen robbanás, mert nincs grafit, azaz éghető anyag a reaktorban. A hűtést és a szabályozást vízzel oldják meg, a rendszer pedig magát szabályozza le gond esetén, így nem következhet be robbanásszerű láncreakció.
A Csernobil sorozatban láthattuk azt is, hogy egy 25 éves „zöldfülű” irányítja a központi rendszert. Pakson erre nincs mód: közel tízéves tréning és vizsga szükséges ahhoz, hogy egyáltalán valaki az irányitóközpontba léphessen. Az sem fordulhat elő, hogy ne legyen elérhető egy-egy sugárzásmérő – ahogy Csernobilban sem volt 1986. április 26-án –, az erőmű területén kis túlzással méterenként találhatunk belőlük.
A Paksi Atomerőmű az ország legnagyobb energiaellátója, immáron több mint harminc éve. Hamarosan pedig elkezdődhet Paks II építése is.