Aktuális

Csak sima falon lesz szép a festés

B. B. A.

Létrehozva: 2019.06.26.

A nyár a festés szezonja is. Hogy lehet ügyes az, aki nem akar mesterembert fizetni vagy rá várni, hanem maga akarja csinálni?

Közös élmény

Sokan nem csak az ismert szakemberhiány vagy a kóklermunkától való félelem miatt nyúlnak a teddy hengerhez, az ecsethez és a festékhez. Hanem azért is, mert közös családi (párkapcsolati) élmény lehet kifesteni a konyhát vagy a születendő gyerek szobáját. Nem beszélve arról, hogy így megspórolható a mester honoráriuma, és akár időt is megtakaríthat az ember. Hiszen, aki például idén nyárra tervezett akár csak egy tisztasági festést, annak akár már hónapokkal ezelőtt – rosszabb esetben tavaly – be kellett jelentkeznie egy festőnél. Persze ha a végeredményen az látszik, hogy szűz kéz csinálta, nem éri meg garasoskodni.

Ismerje a múltat!

A Pest megyei Ócsán élő Ruska Zoltán eredeti foglalkozása víz-, gáz-, fű­tésszerelő, de néhány hete úgy döntött, maga festi ki a családi fészket. Megérett a helyzet náluk egy tisztasági festésre, erre viszont nem akart szakembert felkérni, így ugyanis több marad a családi büdzsében, amit a nyaralásra tud fordítani.

– Az első pár évben nekünk meszelt falunk volt. Ezt utána nem lehet diszperzittel festeni, csak úgy, ha előtte lekaparjuk a meszelt falat, majd legletteljük és utána jöhet rá a diszperzit. Ez az első lépés – mondta a Borsnak Zoltán hangsúlyozva: az nagyon fontos, ha magunk festünk, hogy legyünk tisztában azzal, mivel volt korábban kifestve a fal.

Van gyerekbarát is

Festés előtt elengedhetetlen, hogy egyenletessé tegyük a falfelületet. Ha rücsköket ta­pasztalunk benne, vagy fel van hólyagosodva a régi festék vagy diszperzit, akkor ne álljunk még neki festeni! A kiegyenlítést megcsinálhatjuk úgy, hogy spaklival lekaparjuk az egyenetlen részt. Az ott keletkezett lyukat ki kell glettelni, mert ha arra ráfestünk, nem lesz sima a falfelület. Glettelés után – ha az megszáradt –, jöhet a csiszolás, végül pedig felkerül­- het a szín.

Sokszor az sem egyértelmű, milyen festéket válasszunk. Beltéri falfestékekből elérhető diszperziós, latex, szilikát és mész alapú változat is. Az, hogy melyik a legjobb választás, attól függ, hová és milyen alapra szánjuk. Gipszkartonra, tapétára és meszes vakolatra a diszperziós falfesték, a latexfesték, az újonnan vakolt felületre a diszperziós, a szilikát vagy a mészfesték a legjobb választás. A gyerekszobához kaphatók olyan festékek is, amelyek oldószer-, ammó­nia-, formaldehid-, lágyítószer- és szagmentesek, valamint gátolják a baktériumok szaporodását is. Ezeknél egy fontos szabály van: a mélyalapozó használata. 

Fontos, mielőtt nekilát

1. Mérjük fel, hány négyzetméter a festeni kívánt falfelület!
2. Szánjunk időt a megfelelő festék kiválasztására! Egy olcsóbb terméknél három-négy rétegre is szükség lehet, egy extranagy fedőképességű festéknél egy-kettő is elég lehet. Bátran kérjünk segítséget az eladótól!
3. A festés előtt portalanítsunk, hogy a festékréteg megfelelően tapadjon!
4. Készítsünk listát a beszerzendő eszközökről, és úgy vásároljunk, nehogy kimaradjon valami!

Íme, a Bors lajstroma:

- falfesték, mélyalapozó
- falhibák javítása esetén glett
- vödrök
- festéktálca
- lehúzórács
- festőhenger
- kisebb és nagyobb ecset
- spakli, ha glettelünk is
- csiszolópapír
- takarófólia, szivacs, rongy
- maszkolószalag
- takarítóeszközök

Tippek

Kóddal könnyebb

Kezdőknek érdemes előre bekevert festéket venni az otthoni kikeverés helyett, mert ha később szükség lesz javítófestékre, nagyon nehéz lesz pont ugyanazt a színt kikeverni. Érdemes eltenni a festék színkódját, így később csak azt kell felmutatni a boltban.

Élekhez ecsetet!

Az oldalfalat és a mennyezetet teddy hengerrel érdemes lekenni, ezzel érhető el a legegyszerűbben az egyenletesség. Az élekhez viszont mindenképpen szerezzünk be ecsetet, és csak annyi festéket vigyünk fel, amennyi még nem csöpög, nehogy elfolyjon a festék! 

A létra a profiké

Akinek nincs meg az elengedő gyakorlata, a plafont inkább teleszkópos nyéllel fesse, ne létráról! Érdemes ezt nappali fényben végezni úgy, hogy a bejövő fény irányából halad­junk befelé.

Mikor?

Ahhoz, hogy könnyen megszáradjon a fal, meg kell várni a tartósan 10 fok feletti hőmérsékletet. Általánosságban igaz, hogy a felújítás a tavaszi és az enyhébb nyári (kevésbé forró) időszakban az ideális.

Nézzen videókat!

Az internet tele van úgynevezett Csináld magad! videókkal. A tipikus falfestési hibáktól kezdve a Hogyan fessük szépre a szobát? témáig sok mindent meg lehet találni. Érdemes néhányat megnézni festés előtt.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek