<p>Ha allergiáról van szó, elsőre szinte mindenkinek a pollen jut eszébe. Pedig van egy ennél sokkal alattomosabb fajtája is. A nikkelallergia az allergológusok szerint minden harmadik embert érint a világon, a magyaroknak pedig 30 százaléka szenved tőle.</p>
Ha a Borsnak nyilatkozó allergológusnak lehetne egy olyan kívánsága, amivel egy allergént lehetne eltüntetni a Föld színéről, meglepő módon nem a parlagfűtől szabadítaná meg az emberiséget, hanem a nikkeltől. Az ugyanis szinte mindenben benne van, az arra való allergia pedig olyan szintekig is el tud jutni, hogy pirulát kell szedni rá, sőt bizonyos élelmiszerek is előhozhatják az emberből a tüneteket. Ez nem is meglepő annak fényében, hogy az étkezéssel átlagosan napi több mint 100 mikrogramm nikkelt viszünk be a szervezetünkbe.
Felejtős a paradicsom és a multivitamin
A Borsnak nyilatkozó Klaudia évek óta küzd nikkelallergiával, ráadásul elég komoly formájával.
– Sajnos olyan súlyosan jelentkeztek nálam a tünetek, úgy mint a bőrkiütés, állandó fejfájás, betöredezett körmök, és herpeszszerű kiütés a szám körül, hogy ezt már csak vitaminokkal lehet kezelni. Főleg vastablettát kell szednem, de abból sem mindegy, hogy melyiket, mert van, amelyiknél szintén előjön. Multivitamint például nem tudok szedni, mert abban is van cink és nikkel – mesélte el a Borsnak a budapesti Klaudia.
– Ráadásul nem ehetek bármit, amit csak szeretnék. Paradicsomot például már hónapok óta nem eszem, mert előhozza a tüneteket. Csak műanyag evőeszközökkel eszem és kerámiafazekakban főzök – tette hozzá a 32 éves nő.
Krémek is tartalmazzák
A fémallergiák közül a nikkelallergia a leggyakoribb. Azért nehéz kikerülni, mert folyamatosan körülvesznek bennünket olyan dolgok, amelyek tartalmazzák – magyarázta el a Borsnak Nékám Kristóf allergológus.
– Messze az egyik legrosszabb fajtája az allergiának. A kozmetikai szerektől kezdve az evőeszközön át mindenben van. A nikkel és a króm egy csoportba tartozik, így ha bármelyikkel szemben alakul ki allergia, akkor valószínű, hogy azon a csoporton belül a többivel szemben is lesznek tünetek – fejtette ki Nékám Kristóf.
– A nikkellel szemben sajnos csak az elkerülés segíthet. Ez azt jelenti, hogy szélsőséges esetben műanyagra kell cserélni az evőeszközöket, mert másként ez ellen nem lehet védekezni. Kozmetikumoknál csak olyat szabad használni, amibe nincs nikkel típusú vegyület. Az elkerülés feszessége azon múlik, hogy a betegnek milyen súlyos tünetei vannak. De van, amikor tényleg csak a gyógyszer segíthet – mesélte el a Borsnak az allergológus.
Sokan nem törődnek a tünetekkel
A legmegdöbbentőbb az, hogy rengetegen küzdenek ezeknek a tüneteknek az enyhébb formáival, sokan mégsem tesznek ellene semmit. Olyannyira nem, hogy a Borsnak nyilatkozó allergológus szerint a páciensek nagy része még arra sem hajlandó, hogy abban partnerek legyenek az orvossal, hogy néhány napig aktívan figyeljék magukat, hogy pontosan mikor jelentkeznek a tünetek.
– Muszáj ilyenkor partnernek lennie a betegnek. Azzal ugyanis nagyon sokat tud segíteni az orvosnak, hogy megfigyeli, hogy például akkor dagad fel a szája, ha megnyal egy fémkanalat. Ezzel ugyanis nagyon könnyen ki lehet zárni más dolgokat. De sajnos azt tapasztalom, hogy nem szívesen teszik ezt meg, mert azt várják, hogy azonnal nyújtsunk megoldást, pedig a saját tapasztalataikra alapul a gyógyítás – magyarázta el a Borsnak Nékám Kristóf allergológus.
A fémallergia-vizsgálat fájdalommentes, amelynek során a fémeket kamrás tapaszok segítségével ragasztják fel a beteg hátára. 30 perc, 48 és 72 óra múlva, ill. egy héttel a felragasztást követően ismét ellenőrzik. A tapaszokat tehát egy héten át viselnünk kell. A legideálisabb erre a téli időszak, mivel akkor okozza a legkevesebb macerát.
Élelmiszerek nikkeltartalma mikrogrammban (µg) megadva:
• Magasabb, mint 1000 mikrogramm/kg: mogyoró-, zab-, kakaó-, paradicsomkoncentrátum
• 200–1000 µg/kg: fémedényben főzött ételek, spárga, káposzta és karfiol, bab és zöldbab, korpás kenyér, instant élesztő, margarin, krumpli, borsó, paradicsom, spenót, aszalt szilva
• 50–200 µg/kg: kajszibarack, brokkoli, hagyma, kukorica, körte, mazsolaszőlő, avokádó, répa, fejes saláta, füge, gomba