Még szinte gyerekként kezdett bele Norbert egy több mint százéves templom felújításába, és azóta őt keresik a mohácsiak, ha egy régi épület védelemre szorul. Neki köszönhetjük, hogy <a href="http://www.patakmalom.shp.hu/hpc/web.php?a=patakmalom" target="_blank">a Csele-patak partján újra őröl a 700 éves vízimalom</a>.
Az egész egy költözéssel kezdődött. Mohácsi Bugarszki Norbert szüleivel vidékre, a Mohácstól pár kilométerre fekvő Majsra költözött. Ott az új házuk mellett állt egy régi templom, ami az első pillantástól kezdve megragadta a szakmája szerint közgazdász férfit, aki a mohácsi polgármesteri hivatalban dolgozik.
– Tizenkilenc éves lehettem, amikor egy sváb-magyar faluba költöztünk. Vonzott a falu közepén álló romos templom. Kérdeztem a helyieket, de csak legyintettek: az a szerbek temploma, ami már évtizedek óta zárva van. Engem mégsem hagyott nyugodni, kiderítettem, hogy Mohácson lehet a kulcs az ortodox tisztelendő úrnál. Elmentem érte. Azt az ürügyet találtam ki, hogy meg akarom javíttatni a betört ablakot. Megkaptam a kulcsot, később újra elkértem a falunapra, mert már a többieket is érdekelte a templom. Ekkor már a tisztelendő azt mondta, maradjon nálam a kulcs, legyek a templom gondnoka – kezdte a történetet Norbert 1997-től, de a lelkesedése mit sem lankadt az évek alatt.
A közel 300 éves múlttal rendelkező épület annyira magával ragadta, hogy nem engedhette át az enyészetnek, mindenáron meg akarta menteni. A renováláshoz szükséges összeget maga teremtette elő, s ő kérte fel a vállalkozókat, hogy segítsenek neki. Igazán nagy munkáját pedig Mohácson lehet megcsodálni. Az ott lakók kérésére vágott bele a régi malom felújításába.
– A helyiek mindig jöttek és mondták, mentsem meg a vízimalmot a patakparton: Norbi, ne hagyd elpusztulni Mohács utolsó vízimalmát! Utánanéztem, 700 éves történelme van annak a kis malomnak. Először csak a romokat akartam megóvni, aztán egy év alatt sikerült helyreállítani az egész épületet – mesélte nagy örömmel.
Az üres épületet meg is kellett tölteni, egy erdélyi malomépítő mesternek köszönhetően hamar őröltek megint a nehéz kövek. Újra van egy működő vízimalom a Csele-patak partján, ahol pár évszázada még tucatjával dolgoztak a molnárok. A műemlék különlegessége, hogy mivel a kerékháza zárt, a patak a házban folyik.
De Norbi és a malomépítő mester igazi nagy műve, hogy csináltak egy taposómalmot is, ami valószínűleg a világon az egyetlen emberi erővel hajtott, működő malom.