Elgondolkodott már azon, hogy a világ legboldogabb országainak listáján miért mindig a skandinávok kerülnek a dobogós helyekre? Megvizsgáltuk, milyen elvek szerint élnek, ami ennyire beválik.
2018-ban Finnország végzett az első helyen, de a svédek és a dánok is előkelő pozíciót foglaltak el a boldogságlistán. De vajon mi lehet a sikerük titka? Ennek megértéséhez csak három kifejezést és ezek működését kell megtanulnunk. A skandináv országokban ugyanis a hygge, a sisu és a lagom szerint élnek.
Nehéz pontosan megfogalmazni, hogy mit is jelent a hygge. A dánok az élet apró örömeiben és a harmóniában hisznek. Figyelnek arra, hogy megéljék a pillanatokat, és nagyon fontosnak tartják az együttléteket. Szeretnek a családdal, barátokkal összejönni egy meleg nyári nap délutánján vagy télen a meleg lakásban forró csokizni együtt. Ez utóbbit a boldogság receptjének is nevezik.
Az együtt töltött idő nálunk, magyaroknál jóval kevesebb, mint a dánoknál, és náluk fontos, hogy a beszélgetésekben mindenki egyenrangú legyen. Senki sem állítja magát a középpontba, és mindenki szóhoz jut még egy nagyobb társaságban is. Ez a szemlélet csökkenti az ellenségeskedést, és segít, hogy mélyebb barátságok alakuljanak ki. A hyggét megpróbálják a munka világában is érvényesíteni, ebédszünetekben jókat beszélgetni, és harmonikus otthonos környezetet teremteni.
Bármilyen problémával állnak is szemben, a finnek sosem húzzák-halasztják a dolgot, megpróbálják már az elején megoldani. Ezzel máris nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy boldogabbnak érezzék magukat a hétköznapokban. Ha ez nem sikerül elsőre, akkor akár hónapokig is képesek küzdeni, hogy minden helyreálljon.
Igazi csapatjátékosok, fontosnak tartják, hogy krízishelyzetben is számíthassanak másokra, mindig egymás mellett állnak. Attól sem kell félniük, hogy a mások bajába befektetett energia nem térül meg, mivel gond esetén mindenki segít a másiknak. A finnek szeretik az egyenes beszédet, nem kertelnek, amit kimondanak, azt úgy is gondolják. De nemcsak a külső, hanem a belső középpontot, harmóniát is meg kell tudni találni ahhoz, hogy a sisu jól működjön.
A lagomnál a legfontosabb, hogy mindenben meglegyen a tökéletes egyensúly, ami azt jelenti, hogy semmi sem lehet túl kevés vagy túl sok. Ilyen, ha például három gombóc fagyi helyett csak kettőt esznek meg vagy a konyhában csak az egyik falat festik újra. A lemondás, vagyis a mértékletesség erényt jelent a svédeknél. Náluk is fontos, hogy valahova tartozzanak, ezért a közösségek építésére nagy hangsúlyt fektetnek. A barátok, a család és a munkahely között is megteremtik a lagom egyensúlyát.
Ezt úgy kell elképzelni, hogy utóbbinál is próbálják a se nem sok, se nem kevés elvét követni. A pihenést is tiszteletben tartják, azonban úgy vélik, sokkal jobb, ha ezt valamilyen szabadidős tevékenység során éljük ki a kanapén fekvés helyett. Ez ugyanis sokkal inkább kikapcsol és ellazít, így jobban tudnak majd koncentrálni más teendőkre is.