Aktuális

Így élik túl az otthoni növények a nyaralást

Hu-Zo

Létrehozva: 2019.06.20.

<p>Lehúzzuk a redőnyt vagy ne? Áramtalanítsuk a tévét vagy sem? Számos vitatéma a párok éle­tében nyaralás előtt. A legjobb persze, ha megkérünk valakit, hogy tartsa rendben az otthonunkat a családi vakáció ideje alatt, öntözze meg a növényeket és olykor szellőztessen. De mi van akkor, ha senkire sem szeretnénk rábízni a kulcsot? Hogyan hagyjuk ott a lakást?</p>

Elzárás, kikapcsolás

Távozás előtt zárjuk el a gázcsapot, a vizet, és kapcsoljunk ki minden elektromos készüléket. A villanyóra lekapcsolása viszont megfontolandó, egyrészt a hûtô leolvadása miatt, márészt, ha felszerelünk mozgásérzékelő riasztót, vagy utazás előtt beszereztünk néhány időzített kapcsolót. Ez utóbbiak előre beállított időpontokban felkapcsolják a lakás különböző pontjain a világítást, azt a látszatot keltve, hogy otthon vagyunk. 

Redőny

A leengedett redőny védhet a betörés és a vihar ellen is, de a teljes sötétség sem a növényeknek, sem az esetleg ott maradt állatoknak nem jó. Az ablakokat zárjuk be. Bukóablakot csak akkor hagyjunk nyitva, ha leengedett redőnyök mellett döntöttünk. Ezt is érdemes azonban megfontolni, mert betörés esetén a biztosító nem fogadja el lezártnak a lakást. 

Ablak elé a virágot

A legegyszerűbb megoldás, ha rábízzuk valakire, hogy mondjuk kétnaponta ugorjon fel locsolni. Ez két veszélyt is rejt. Az egyik, hogy elfeledkezik róla, ami kiszáradáshoz vezet. A másik a túllocsolás, amitől a gyökerek megfulladnak. Az utóbbi ellen megoldás lehet, ha agyaggranulátumot szórunk a virágföld tetejére. Ez a felesleges nedvességet magába szívja, majd ha kezd kiszáradni a föld, kiengedi magából. 

Több növény esetén, ha a cserepek alján van vízelvezető nyílás, használhatunk vízszívó alátétet, ami lehet például filc vagy textil. Az alátét egyik végét tegyük a cserép alatti alátétbe, a másikat vízzel telt mosdóba vagy kádba. Így a növények alulról folyamatosan szívhatják a vizet. – Én az önöntöző eszközöket ajánlom ilyen esetre. Barkácsáruházakban is elérhető, talán egy ezres darabja. Az a hátránya csupán, hogy minden cserépbe kell egy. Viszont csak egyszer kell megvenni. A növényeket pedig tegyük ablak mellé, hogy azért érje őket fény, és miattuk nem kéne teljesen le­engedni a redőnyt – mondta el Szarvas Andrea virágkötő.

Speciális eleség 

Vannak olyan nyaralóhelyek, ahova kutyát, macskát vihetünk magunkkal, de ha erre nincs lehetőség, beadhatjuk őket állatpanzióba. Ezeknél olcsóbb megoldás, ha megbízható ismerősre bízzuk őket, de egy napnál hosszabb időre nem szabad magukra hagyni ezeket az álla­tokat a bezárt lakásban. Más a helyzet a halakkal, a madarakkal, a kisállatokkal.

– Papagájnak, kis rágcsálóknak, ha hagyunk az itatóban, etetőben vizet és ételt, egy-két napot kibírnak. Annál hosszabb távollétnél már rá kell bízni ezeket is valakire – mondta a Borsnak Szabó Endre, a Rája díszállat-kereskedés vezetője.

– A halak hosszabb időre, akár egy hétre is magukra hagyhatók, mert vannak lassan oldódó haltápok, amik hét-tizennégy nap alatt oldódnak ki. Amire még figyelni kell, hogyha van levegőztető az akváriumban, akkor nem szabad áramtalanítani a lakást. 

Csak csöndben!

Az értékeinket zárjuk el biztonságosabb helyre, a lakásból bőröndökkel távozást pedig igyekezzünk diszkréten megoldani. Nem kell mindenkinek tudni arról, hogy elutazunk. Bármennyire is jó ötletnek tűnik, a közösségi oldalunkra távollétünk alatt ne tegyünk fel nyaralásos képeket közhírré téve, hogy szabad a pálya.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek