Késve, 1–2 héten belül megjelennek a hazai dinnyék a piacokon, a termelők csak reménykednek abban, hogy ki tudják szolgálni a szezont.
Kiélezett verseny tombol a gazdák között, amikor végre beérnek a görögdinnyék. Mindenki küzd, hogy jól járjon. A legnagyobb dinnyeharc Heves megyében dúlt, hat évvel ezelőtt a Bors is beszámolt arról, hogy az egymástól tíz kilométerre fekvő Csány és Hort egymásnak feszült. Idén ismét ellátogattunk a gazdákhoz, hogy felmérjük, változott-e azóta valami.
– Egy időben, egy piacra termelünk, persze, hogy versenyzünk – nevette el magát kérdésünkre Ambrus Zoltán horti termelő, de szerinte már nem túl kiélezett a verseny, mert sokan felhagytak a szakmával.
– Egy egészséges verseny mindig is volt minden dinnyetermelőben. Azonban ma már ez nincs annyira kihegyezve a csányiak és a hortiak között. A környéken minden gazda ismeri a másikat, közösen járunk szakmai konferenciákra, olykor utána összeülünk beszélgetni – vallotta be Meggyesi Milán csányi földjén állva. Úgy gondolja, az utóbbi években nagyot fordult a „dinnyézés”. Sokan felhagytak a termesztéssel, mert gyakran áron alul tudták csak értékesíteni a portékájukat. Így csak az igazán elhivatottak maradtak, akik szeretetből űzik a szakmát.
Még két hét a szezonig
Az első hazai görögdinnyék július 5-e körül jelennek meg a piacon. Ezek többsége még fóliaházas termesztés gyümölcse. A szabad földön termetteket csak július 10. és 15-e között fogját tudni elkezdeni betakarítani a gazdák. Ettől kezdve már többségében magyar dinnyét vásárolhat minden hazai üzletben és piacon.
– A szélsőséges májusi időjárás miatt kéthetes lemaradásban vagyunk, de nem panaszkodom, nekem szerencsére ezen kívül nem sok károm keletkezett a sok csapadék miatt, nem úgy, mint másoknak – kezdte a Borsnak Meggyesi Milán csányi dinnyetermelő gazda. – Az árak alakulását most még nem lehet megjósolni. Függ a gazdák idei költségeitől és attól is, hogy a fogyasztók mennyit hajlandóak fizetni kilónként. Azt viszont már most is tudom, hogy az idén finom lesz a termés, legalábbis egyet a fiúk megkóstoltak a napokban és hiába, hogy még rózsaszín volt, nem szép piros, de így is elég édes volt. Úgy gondolom, hogy magas lesz idén a dinnyéink cukorfoka, szuper minőségű terméket fogunk tudni szállítani – véli Milán.
A horti földeken is hasonlóan látják a helyzetet.
– A környékünkön a szüretet csak később fogjuk tudni elkezdeni, mert túl hideg volt májusban. Szerencsére ez a termésnek nem ártott, jó lesz az idén is – mondta Ambrus Zoltán horti dinnyetermelő. – Valószínűleg július 16–17-e körül fogok tudni elkezdeni szüretelni. Megvárom, míg teljesen beérnek a dinnyék, hiába útóérő fajta, akkor a legjobb az íze, ha a földön érik be – magyarázta kollégánknak.
A szín és a hang árulkodik
Mindenki más technikára esküszik, ha válogatásról van szó. Van, akik kopogtatással, mások a dinnye héjának barázdáltságából, míg megint mások a színéből tudják megjósolni, hogy biztosan érett-e a gyümölcs. Az általunk megkeresett termelők elmondták, ők hogyan szelektálják a szüretre érett darabokat.
– Nekem nincs jó hallásom – mondja viccesen a csányi termelő. – Én a színéből tudom megállapítani, hogy mikor jó. A csíkos fajtánál a világos ívek szinte teljesen fehérek, márványos mintázatúak. A gyümölcs alja pedig a föld melegétől megsárgul. Utóbbi az egyszínű dinnyékre is igaz. Tehát azt javaslom, ha érett dinnyét akar, akkor sárga hasút válasszon.
A horti gazda pedig inkább hangra megy. – Lőrinc-nap (szeptember 5.) környékén az alábbi trükknek is hasznát fogja venni: a kopogtatással, paskolgatással nem csak azt lehet megállapítani, ha egy dinnye érett, azt is, ha túlérett. Ha már tompán kong, és elnyeli az ütés hangját, akkor annak a belseje megszakadt, vagy kásás – árul el egy újabb titkot a termelő.
Logót kell biggyeszteni a gyümölcshéjra
Azok, akik világ életükben dinnyével foglalkoztak, az importot azonnal kiszúrják.
– Ha elém tesznek egymás mellé mondjuk olasz, görög és magyar görögdinnyét, akkor a színük alapján megmondom, melyik a hazai. A magyar földön termett görögök sötétebbek. De azoknak, akik biztosra akarnak menni, azt javaslom, hogy olyan termelőnél vásároljanak, akiben megbíznak – tanácsolja a Bors olvasóinak a csányi gazda, Milán.
Ezen kívül a termelői címke is segít. A magyar gazdáknak fel kell logózniuk a portékájukat, és a boltoknak is fel kell tüntetniük a származási országot.