Szikrázik a konnektor, villog a lámpa, vagy csak szimplán öreg a ház, amiben lakik? Ezek mind zárlatot, de akár tűzesetet is okozhatnak. A Bors összegyűjtötte, mik azok a jelek, amik arra utalnak, hogy valami nem jól műkö-dik a lakásban.
Forrás: iStock
Tudta, hogy az elektromos tüzek a leggyakoribb okai annak, ha leég egy ház? Évente, maximum kétévente érdemes kihívni egy szerelőt, aki leellenőrzi az otthonunkat. A szakember észreveszi azokat a jeleket, vagy már következményeket, amiket egy laikus, hozzá nem értő ember nem lát meg. A folyamatos karbantartással megelőzhetjük a tragédiákat. Nézzük helyiségekre szedve!
Konyha
A konyhában használatos dolgok általánosságban nem jelentenek veszélyt. A tűzhellyel akkor van probléma, ha nem figyel oda és a felrakott étel alól elfő a víz vagy az olaj, és odaég. Ez tűzzel is járhat, ami ha belekap a függönybe, pillanatok alatt elterjed az egész házban.
A konyhai kisgépeknél arra kell figyelnie, hogy ne vizes kézzel nyúljon hozzájuk. Ha mégis, akkor használat előtt ellenőrizze, hogy a burkolat megfelelően védi a csatlakozásokat.
Nappali és háló
Itt inkább a konnektorok és hosszabbítók mennyisége és elhelyezése jelenthet problémát. Ha egy hosszabbítót teletöm mindenféle eszközzel, ami nagy áramellátást igényel, akkor könnyen lehet, hogy túlforrósodik és nem bírja tovább a strapát. Ekkor is előfordulhat, hogy zárlatot kap és kigyullad.
Fürdő
Mindennap használatban vannak a fürdőszobai kisgépek, mint a hajszárító, a hajvasaló vagy a villanyborotva. Fürdés után a megnövekedett páratartalom miatt lehet zárlat, vagy kaphat az eszköz használója áramütést. A szakemberek azt ajánlják, hogy szellőztessen ki minden fürdés után, hogy ne tudjon a pára lecsapódni.
A mosó- és szárítógépeknél egyre kell nagyon figyelni: ne hagyja magára a gépeket. Hiába lehet beállítani, hogy elvégezze a dolgát, mire hazaér. Ha nincs otthon, nem tud segítséget hívni zárlat esetén.
Bajban a régi házak
Ön belegondolt már abba, hogy mennyi elektronikai eszközt használ egyszerre? A régi családi és társasházakat nem úgy tervezték, hogy ekkora terhelést elbírjanak.
– Régen kevesebb elektronikai eszközt használtunk, ma már sokkal nagyobb az igény az elektromos áram felhasználására. A régebben épült házakat nem úgy építették, hogy ennyi eszközt kiszolgáljanak, túl vannak terhelve – magyarázta Mukics Dániel tűzoltó őrnagy az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. – Amit lehet, húzzunk ki a konnektorból, ugyanis ez nemcsak spórolásra jó, hanem már ezzel is sokat teszünk a lakástűz ellen.
Tilos a víz!
Ha már megtörtént a baj és tűz ütött ki valahol, az sem mindegy, hogy mivel kezdjük el oltani.
– Elektromos eszköz tüzét tilos vízzel oltani, mert áramütés lesz belőle! A legegyszerűbb megoldás, hogyha vásárolunk otthonra egy kétkilós ABC porral oltó készüléket, ezzel biztonságosan megfékezhetjük az elektromos tüzet – magyarázta Mukics. Kisebb házi tüzekre elég ez a kiszerelés, ami körülbelül 4–5 ezer forintba kerül, és bármely nagyáruházban kapható.
Védi a készüléket
A szomszéd, vagy a saját házunk mellett már az is elég, ha az utcába, vagy a villanypóznába belecsap a villám, ilyenkor biztosak lehetünk abban, hogy azok az elektronikai eszközök – amik be vannak dugva a konnektorba – tönkremennek. Szerencsére ma már lehet kapni olyan elosztókat, amik a túlfeszültség ellen védenek. Ezek vagy elvezetik, vagy megszakítják az elektromos áramot, így védik meg a készüléket.