Különös emléktábla őrzi egy Gabi nevű ember tragédiáját a Kékestetőn, néhány száz méterre az emblematikus tévétoronytól. Egy halálba zuhanó favágó és egy megfagyott síelő története sejlik fel.
Mintha egy gyilkosság helyszíne lenne – bökünk rá a Kékestetőn állva a túraállomásokat böngészve. Hátborzongató kalandot ígér ugyanis a Gabi halála név. A bátrabbak azonnal útnak indulnak, hogy megtudják, kinek a haláláról őriz emléket a Mátra a tévétoronytól néhány száz méterre, vagyis az a jókora kövekkel megtámasztott fakereszt, amin a Gabi-halála, 772 m felirat áll.
Egész biztosan történt itt valami, ám hiába kérdezősködünk a helyszínen, senki nem ismeri pontosan a legenda eredetét.
Norbi még csak 21 éves, de már öt éve túravezető, a Kékes Online portál munkatársa. A legendáról több mint tíz éve hallott először az édesapjától, akinek egy éjszakai túra során mesélte a csoportvezető.
– A legvalószínűtlenebb történet szerint egyszer – amikor az Északi sípályát még ellepték a vakmerő lesiklók – egy Gabi nevű nő egy hideg téli napon, síelés közben keveredett le a sípálya nyomvonaláról. Eltévedt, rásötétedett, és az éj leple alatt ezen a helyen halálra fagyott. De a történet hitelességét semmilyen forrás nem erősíti meg – magyarázta a Borsnak Norbi.
A másik mítosz sokkal valószerűbb: Gabi eszerint nem nő, hanem férfi volt, a parádi térség favágója. Egyszer azonban a lova megbokrosodhatott vagy megbotolhatott, és bezuhant a szakadékba, gazdájával és rakományával együtt. Regélnek arról is, hogy nem is a favágó, hanem maga a ló volt Gabi, de született már olyan mese is, amely szerint Gabi egy erdész kisfia volt, aki a közeli sziklák közt játszadozva veszítette életét.
Gabi halálának története annyira felkeltette Norbi családjának az érdeklődését, hogy alapos kutatómunkába fogtak. Édesapja segítségével kikérték a régi királyi térképeket. Kiderült, hogy az 1929-es példányon még nem, de az 1930-as térképen már ott volt a Gabi-halála felirat, tehát abban az évben történhetett a baleset.
– Szóbeszédek utaltak arra is, hogy az 1900-as évek első felében egy férfiholttestet találták. Ám más is van, egy tábla, ami korábban a helyszínen állt, és az is a favágó rejtélyes balesetére utal. Az állt rajta szó szerint: ezt a helyet nemzedékek óta Gabi-halálának hívják. Nevének eredetéről azt tartja a néphagyomány, hogy Kocsival, lóval beesett egy Gábor nevű – magyarázta lelkesen a fiú.
Norbiékra akkora hatással volt a történet, hogy 2010-ben állítottak egy emléktáblát a helyszínen, amit azóta minden évben ápolnak. A szépen rendbe hozott emlékhely azóta még több túrázót, érdeklődőt csalogat az egyébként csodálatos környezetben fekvő helyszínre.
– Számos esetben előfordul, hogy a múlt titokzatos kérdéseire sosem kapunk választ, így van ez Gabi legendájával is. Ködös-esős napokon talán még ma is ott bolyong a szelleme a fák között, s csendesen figyeli, ahogy az arra járó túrázók emlékül mécsest helyeznek el névtáblájánál, fényességet gyújtva ezzel a homály tengerében – zárta beszélgetésünket tréfásan Norbi.