<p>Végre itt a strandszezon, ráadásul a vakáció is! A fürdőzések számos veszélyt rejtenek.</p>
A víz jó barát, de adott esetben a meggondolatlan ember számára végzetes ellenséggé válhat. Elég rosszul megválasztani a megmártózás helyét, vagy felelőtlenül több fröccsöt inni a parton a kelleténél, és máris megvan a baj. A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsokkal segít, hogy csökkenjen a balesetek száma.
Keresse a táblát!
A szabad vizek mentén akkor a legbiztonságosabb a fürdőzés, ha az erre kijelölt fürdőhelyeket használják. Ezeket a szakaszokat minden körülményt figyelembe véve, szakemberek választják és jelölik ki. Itt vannak meg azok a feltételek, amelyek szükség esetén lehetővé teszik a gyors mentést. Azonban ezeken a helyeken is ügyelni kell arra, hogy csak a fürdőhelyet kijelölő bóják közötti vízfelületet használják. A hat éven aluli, továbbá úszni nem tudó 12 éven aluli gyerek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben.
Felhevült testtel ne ugorjon!
A rendőr-főkapitányság szerint hiába jó úszó, egyedül ne vágjon neki mondjuk a Balatonnak, mindenképpen vigyen magával valakit. És, hogy mi mindent ajánlatos még betartani?
• Ne fürödjön teli gyomorral!
• Soha ne ugorjon felhevült testtel a vízbe!
• Előfordulhatnak víz alatti akadályok, amikre figyelni kell!
• Soha ne ússzon egyedül, és társnak lehetőleg felnőttet válasszon!
• Ne ússzon és ne bukjon a víz alá ugrálásra kijelölt területen, mert lehet, hogy nem veszik észre!
• Figyelje a strand területét jelző bójákat!
• Ne fürödjön alkoholos állapotban!
• Ha nem tud úszni, ne használjon gumimatracot!
• Ismeretlen helyen soha ne ugorjon a vízbe!
A karúszónál van jobb is!
Az úszni nem tudó gyerekeknek mindenféleképp, de a jól úszóknak is célszerű a mentőmellény vagy mentőgallér használata. Az úszógumi használatánál, mivel egységes méretben készülnek, figyelembe kell venni, hogy ha az nem megfelelő szorosságú, akkor a használója, például egy kisgyerek, könnyen kicsúszhat belőle. Ha pedig túl szoros, és véletlenül felbillenne, fizikailag nehéz a megfelelő testhelyzet újbóli felvétele, ezért ez könnyen végzetessé válhat. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy a karúszó nem nyújt megfelelő biztonságot!
1. Hajóútban, valamint a hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagyhajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzetében.
2. Vízlépcsők és vízi munkák 300 méteres, hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében.
3. Kikötők, veszteglő- és rakodóhelyek, kijelölt zárt vízisí és jet-ski pályák, valamint egyéb motoros vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák és hajóállomások területén.
4. Egészségre ártalmas vizekben.
5. A kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben.
6. Vízi jármű kísérete nélkül a Balaton Somogy megyéhez tartozó területén, a parttól 1000 méternél, Veszprém és Zala megyéhez tartozó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra, valamint a Tisza-tó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra.
7. Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve akkor, ha a vízterület megvilágított, és ott is legfeljebb csak a mély víz határáig, ahol azt tiltó tábla jelzi.