Aktuális

Tartozásként hajtják be a házfelújítás árát

Címkék
társasház

B. B. A.

Létrehozva: 2019.06.11.

Aggódva kereste meg egy társasházban élő olvasónk a Borsot, miután a ház közös képviselője havi ötezer forint gázelőleg befizetését kéri tőlük. A nyugdíjas asszonyban jogosan merült fel a kérdés: lehet erre kötelezni őket?

A közgyűlés határozata dönt

– A legszebb az egészben, hogy azt mondta a közös képviselőnk, hogy aki nem fizeti ki a pénzt, annak tartozásként fogja elkönyvelni – panaszolta a Borsnak a hölgy, akinek lakótársaival együtt kellene gázelőleget fizetnie.

Az asszony elkeseredettségében kereste meg a Borsot, lapunknak ugyanakkor azt mondja a szakember: a legtöbb esetben sajnos jogosan kérnek ilyen pénzeket.

– A közösség a közgyűlési határozatban szokott dönteni arról, hogy a közös pénzt mire kell fordítani. Ezt annak is be kell tartania, aki esetleg nem ért vele egyet. Ha közgyűlési határozat van róla, akkor ezt csak úgy lehet elkerülni, ha a közgyűlési határozat közzétételét követő 60 napon belül bírósághoz fordul az ember – magyarázta a Borsnak Kaplonyi György, a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének elnöke.

Fizetési meghagyás indulhat

A Borshoz forduló hölgy esetében több variáció is lehetséges Kaplonyi György szerint.

– Lehetséges, hogy az ötezer forintot azért kell előre befizetni, mert a közeljövőben gázfelújítás lesz. Felújítási alapba jogosan kéri a közös képviselő. A másik variáció, hogy házközponti fűtés van és csak télen fizettek és most áttértek arra, hogy nyáron beszednek előlegbe ötezer forintot, hogy amikor elindul a fűtési szezon, legyen megfelelő összeg a számla kifizetésére – fejtette ki az elnök. Hozzátette: valóban előfordulhat az is, ha nem fizetik be ezt az összeget, akkor az tartozásként fog megjelenni a közös költségben. Ha ez elér egy bizonyos összeget, akkor arra fizetési meghagyást indíthatnak.

A pénz nem a képviselől

A legtöbben azt hiszik, ezeket az összegeket a közös képviselőnek fizetik a lakók, pedig ez nem igaz.

– A közös képviselő semmit nem szed be. Az alapvető tévedés, hogy sokan azt hiszik, ezek a pénzek a közös képviselőt illetik. A tulajdonosnak van egy tulajdona. Ennek a fenntartási és üzemeltetési költségét fizeti be a társasház számlájára. Nem lehet a közös képviselőt hibáztatni azért, mert ő ezt nem kéri. Ezt nem kell külön kérni. A közgyűlési határozat alapján a tulajdonosnak van egy kötelezettsége, amit teljesíteni kell. A közös képviselő maximum felhívja a figyelmet a fizetési kötelezettségre. De ezt sem a saját érdekében teszi, hanem a társasház érdekében, hogy ne alakuljon ki tartozás – magyarázta a Borsnak Kaplonyi György

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek