Biobeton, növényekkel szigetelt ház, intelligens vezérlés és csupa nap- energia – így néz ki a jövő háza, ami már nincs is annyira elérhetetlen távolságban. És akár 14 nap alatt is felépíthető egy ilyen otthon.
Forrás: Solar Decathlon
Karnyújtásnyira van az eddig csak filmekben látott technológia. Az intelligens házakban a beépített számítógép szenzorok segítségével képes figyelni a kinti időjárást és annak megfelelően kapcsolgatni a lakás fűtését, hűtését, mozgatni a redőnyt, hogy a lehető legkisebb energiabefektetéssel őrizze meg az általunk beállított hőmérsékletet – és a hó végén a lehető legkevesebb legyen a számla is. Az intelligens ház magától tud parancsot adni a mosógépnek, hogy dolgozzon, amíg mi például nyaralni vagyunk. Sok tehetséges fiatal mérnök fejében él kép a jövő tökéletes házáról, kreativitásukat pedig most Szentendrén mérhetik össze, a Solar Decathlon Europe idei nemzetközi innovációs versenyén. Itt két magyar csapat is elindul, komoly esélyekkel: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem csapata, valamint együtt a Miskolci és a Pécsi Egyetem diákjai.
A feladat nem kicsi: 14 nap alatt kell felépíteni egy komplett energiatakarékos házat, ami kihasználja a zöldtechnológiát, a nap energiáját. Megfelelő szigetelést kell találniuk a házak nyári túlmelegedése ellen és az intelligens épületek felügyeleti rendszerét is ki kell alakítaniuk. A magyarok ellenfelei között francia, belga, thaiföldi, román, holland, algériai és spanyol egyetemek vannak. E hét szombatjától pedig bárki megnézheti a bemutatóra készített házakat Szentendrén.
Lejárt a beton ideje
De milyen is pontosan a jövő háza és mikből dolgoznak a versenyző csapatok? Mindenekelőtt beton nélküli. Egy észak-karolinai építész, Ginger Krieg Dosier alkotta meg a biobeton nevű anyagot, ami képes kiváltani a környezeti szempontból igen megterhelő hagyományos betont. A technológia során a homokszemcséket kötik össze, baktériumokkal – ezzel a meglepő technikával négy nap alatt szobahőmérsékleten lehetséges biocementet előállítani. Nagy és energiaigényes kohók nélkül. Dosier téglái kül- és beltéren egyaránt használhatóak az építészetben.
Helyettünk kimos a ház
Az újépítésű társasházakat sok helyen már virtuális személyi asszisztenssel együtt adják át. Nem pusztán riasztóval felszerelt házak ezek, már azt is megadhatjuk, hogy a ház vezérelje a kerti locsolást, a mosást – persze ma már a mosógépek is időzíthetők, de ha hetekre elutazunk, jól jön a központi vezérlés. Ugyancsak jelezni tudja már ébredés után otthonunk, hol van a városban, szokott közlekedési útvonalainkon dugó, merre érdemes kerülnünk, ahogy a kávé is elkészülhet, mire kiérünk a konyhába. Persze a technológia – ha mindezt együtt szeretnénk otthonunkba – itthon jelenleg megfizethetetlen.
Tetőben a sok energia
Itthon már kereskedelmi forgalomban megvásárolható az úgynevezett napelemes beton tetőcserép, ami egy forradalmi technológia. A tető gyakorlatilag itt szó szerint a ház szerves része, hiszen abból kapjuk az energiát. Környezetbarát és biztonságosan járul hozzá az energiatermeléshez. A napelemes, azaz fotovoltaikus rendszer működés közben a napsugárzás energiáját villamos energiává alakítja. Egy tetőhöz nagyjából 200-300 ilyen cserepet kell felhelyezni ahhoz, hogy egy háztartás villamosenergia-szükségletét fedezni lehessen a nap energiájából.
Zöld hűsíti a falakat
A növények nemcsak megtisztítják a levegőt, de jó a szigetelőképességük, és több Celsius-fokkal képesek csökkenteni a hőmérsékletet. Nem utolsósorban a városban élő rovaroknak és az azokkal táplálkozó madaraknak is kedvez.
Magyarországon is egyre több helyen találkozni zöld homlokzattal, ami szemet gyönyörködtető szigetelési megoldás, és az építészet egyébként régóta használja. Legegyszerűbb módja a ház falára futónövényeket növeszteni. Egyre elterjedtebb megoldás a mohákkal és egyéb zuzmókkal bevonni a függőleges falakat, ahogy a háztetőket is csupa zölddel beültetni.