Aktuális

A Bors utánajárt: Berekesztheti a rendőr a bográcsozást

R. K.

Létrehozva: 2019.07.23.

Sok önkormányzat szabályozza rendeletben, mikor (nem) lehet füvet nyírni a kertes házas övezetekben, sok társasház szabályában benne van, mikor lehet zajjal járó felújítási munkákat végezni egy lakásban. De mi a helyzet a füsttel, szaggal, hangoskodással járó sütögetésekkel?

Nyáron rengetegen szerveznek családi, baráti kerti partikat, nagy sütögetéseket, bográcsozásokat. Csakhogy mindenkinek van szomszédja – kivéve persze, ha ta­nyán lakik. A hangos zene, a hajnalig tartó dajdajozás, de akár a pattogó tűzből légi útra induló pernye is zavarhat másokat. Mik az alapvető szabályok, amiket betartva nem hívnak rendőrt a mulató társaságra?

Szóljon a szomszédoknak!

A legegyszerűbb egy buli előtt egyeztetni a szomszédokkal. Szólni nekik, hogy mi várható, hiszen akkor ők is fel tudnak készülni, hogy az adott napon nagyobb lesz a zaj, hangosabb lesz a zene, és többen lesznek a szomszédságban. Teljesen mindegy, hogy hány embert hívunk meg: a szabályozás kimondja, hogy hétköznap este tízig, hétvégén éjfélig mehet a hangos dínomdánom. Utána sem kell persze lelőni a bulit, de visszább kell venni a hangerőt, és csendesebben iszogatni, beszélgetni – akár hajnal hasadtáig.

Véget vethetnek a murinak

– Ha nagy zajt csapunk, a szomszédunk rendőrt hívhat ránk. Kijönnek a biztos urak, és figyelmeztetnek minket, hogy tegyünk fel hangfogót. Ám, ha távozásuk után úgy folytatjuk, ahogy abbahagytuk, akkor nagyobb bajba sodorhatjuk magunkat – mondja a Borsnak Havas-Sághy Gábor szakértő ügyvéd. – Második, de legkésőbb harmadik esetben már hangmérést végeznek. Ha túlléptük a határértéket, akkor szabálysértési eljárás indulhat ellenünk, és akár a rendőrségen is folytatódhat az este, mert bevihetnek minket, továbbá súlyos pénzbüntetést is fizetnünk kell. A rendőrök szó szerint meg is ölhetik a bulit, azaz elrendelhetik a végét.

Pernye a tiszta ingen

A kerti parti grillezés, bográcsozás, sütögetés nélkül olyan, mint egy vízilabdameccs kapuk nélkül. Ezekre közigazgatási szabályozás vonatkozik. Fontos, hogy családi háznál vagy közös udvarral rendelkező társasháznál úgy oldjuk meg a tűzrakást, hogy az ne zavarja a szomszédokat. Ne borítsuk a mellettünk lévő telkeket füstfelhőbe, vagy árasszuk el pernyével a szomszéd frissen kiteregetett mosását! Különben ismét rendőrök csengetése teheti tönkre a hangulatot.

Tűztilalom alatt is lehet

Saját tulajdonú belterületi ingatlanon akkor grillezünk vagy bográcsozunk, amikor csak akarunk, még tűztilalom esetén is – tájékoztat a katasztrófavédelem. Ám nem szabad felügyelet nélkül hagyni az égő tüzet, gondoskodni kell arról, hogy bármikor azonnal és megfelelően el lehessen oltani, és a parti végén meg kell győződni arról, hogy ténylegesen elaludt.

Az pedig mindenkinek a saját józan ítélőképességére van bízva, hogy szeles időben bevállal-e – és ha igen, milyen szélerősségig – egy kinti tűzrakást. Ha baj lesz belőle, mert felgyújtja a szomszéd fészerét, a teljes felelősség az övé.

Panel erkélyén elektromossal!

Sokan vélik úgy, hogy panelházban kizárt bármilyen sütögetés. Ez majdnem így is van leírva a közigazgatási és a környezetvédelmi szabályozásokban, de mégsem teljesen. Tüzet rakni az erkélyen természetesen szigorúan tilos, ahogy a faszén használata sem megengedett. Ezek ugyanis egyrészt könnyen tűzvészhez és komoly katasztrófához vezethetnek a házban, másrészt a szomszédokat is borzasztóan zavarnák, hiszen komoly füstöt generálnak. Ellenben az elektromos grill használatát nem tiltja a szabályozás: ha egy ilyen szerkezeten sütünk, maximum az ínycsiklandó illatokkal borzolhatjuk a szomszédok kedélyeit – tudjuk meg Havas-Sághy Gábortól.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek