Aktuális

A Bors utánajárt – Tértivevénnyel érkezik a valós fizetési felszólítás

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.07.09.

Egy közel húsz éve be nem fizetett számla miatt 1143 forint helyett 27 ezret kellett fizetnie egy pécsi nőnek. Kell perre számítania, ha nem hajlandó rendezni?

A Bors utánajárt – Tértivevénnyel érkezik a valós fizetési felszólítás

Egy budapesti telephelyű ügyvédtől kapott felszólítást egy pécsi nő, mivel állítólag még 2002-ben elmaradt egy vízszámlája. Összesen 1143 forint adósságuk maradt, de most az adminisztrációs díj és az ügyvédi munkadíj miatt összesen 27 247 forintot kellene utalnia. Olvasónk elmondta, hogy azért sem érti a dolgot, mert az akkori vízművek 2009-ben megszűnt, tehát már akkor ki kellett volna derülnie, hogy adós. Most már egy másik cég kezeli a vízműveket, a család pedig rendszeresen, maradéktalanul befizeti a csekkeket.

Nem tudja bizonyítani

Olvasónknak furcsa volt, hogy a postás tértivevény vagy ajánlott levél helyett csak egy sima borítékot hozott, amelyben az állt, hogy ha nem fizeti be a közel 30 ezer forintot, akkor bíróságra is mehet az ügy. Ha ez megtörténik, akkor pedig még többet kell majd fizetnie a ti­zenhét éves számla miatt.

– Még csak bizonyítani sem tu­dom, hogy azt a számlát kifizettem, mivel a 2002-es sárga csekk már régen nincs meg – mondta a Borsnak a neve elhallgatását késő asszony. A közüzemi számlákat magánszemélyeknek 1 évig kötelező megőrizni, míg a vállalkozásoknak ez az idő 5 év. Hogy biztosan elkerülhető legyen a konfliktus a magánszemélyeknek is érdemes ezeket 2-3 évig biztonságosan tárolni, hogy bizonyítani lehessen a befizetést.

Fizessen, ha jót akar!

Ha 2002-ben keletkezett ez a tartozás, akkor az 2007-ben el­évült, ugyanis 5 év után a tartozás érvényét veszíti – mondta a Borsnak Salamon András ügyvéd. Nem érdemes egyébként holnaptól félredobni a csekkeket, mert ez csak abban az esetben van így, ha a cég úgymond nem veszi észre a tartozást, és nem kerül a behajtási osztályhoz az ügy.

Próbálkozás volt

Az ügyvédi felszólítólevelet semmi sem előzte meg, a pécsi család korábban sosem kapott még fizetéselmaradás miatt felszólítást.

– Ha tértivevény vagy ajánlás nélkül érkezik egy ilyen levél, akkor az semmisnek tekinthető, ugyanis ebből biztosan nem lesz bírósági ügy. Ha ennek lenne valós jogi alapja, akkor tértivevénnyel küldte volna az ügyvéd, rosszabb esetben ajánlottal. Így, hogy semmi nem volt, ez csak egy próbálkozás. Ez etikátlannak és jogellenesnek sem mondható, de bíróságtól sem kell tartani ilyenkor, mivel egy ilyen, többszörösen elévült üggyel már nem foglalkoznak – árulta el az ügyvéd. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek