Akár háromszorosa is lehet egy lakás havi bérleti díjának, zokszó nélkül ki is fizetjük, de sokan azt sem tudják, mire való. Egy friss felmérés szerint a megkérdezettek fele nincs tisztában azzal, mi is tulajdonképpen a kaució.
Forrás: iStock
Az még hagyján, hogy sokan kaukciónak hívják helytelenül a kauciót, az már sokkal elkeserítőbb, hogy sok lakásbérlő azt sem tudja, mi az – annak ellenére, hogy kiperkálja.
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara legfrissebb felméréséből kiderült: bérlés esetén az egyik legnagyobb bizonytalanság és félreértés a kaució, hivatalos nevén az óvadék körül van. A válaszadók fele nem tudta, hogy ez kizárólag az esetleges károkozás vagy a be nem fizetett közüzemi számlák fedezetére szolgál, és csak akkor tartható vissza, ha a bérlő egyiket vagy másikat „elkövette”, egyébként vissza kell adni neki. Magyarán: ha egy háziállat lerágja a tapétát egy szobában, és emiatt a bérbeadónak újra kell tapétáznia, akkor azt az előre befizetett kaucióból állja jogszerűen – hozott példát a Borsnak Salamon András ügyvéd.
– Persze ilyen esetben bizonyítania kell – például a bérbeadáskor készített fotóval –, hogy károkozás történt, másrészt a számlát is fel kell mutatnia, ami igazolja, hogy mekkora volt a felújításra kifizetett összeg. A különbözet ugyanis visszajár a bérlőnek. Kauciót lehet adni ügyvédi vagy közjegyzői letétbe, külön bankszámlára is lehet utalni, de akár készpénzben is oda lehet adni – fejtette ki a Borsnak az ügyvéd, aki maga is tapasztalja, hogy nem mindig vannak képben az emberek a fogalmakkal.
– Találkoztam már olyannal, hogy a szerződésben is keveredett az előleg, a foglaló és a kaució fogalma. A másik, amit sokan nem tudnak, hogy a polgári törvénykönyvben a kaució mint kifejezés nem is szerepel, ennek a hivatalos kifejezése az óvadék – fejtette ki Salamon András a Borsnak.