Túl sok a kertben a gyümölcs ahhoz, hogy megegye, de a befőzéshez már kevés? Készítsen belőle házi szörpöt!
Forrás: iStock
Szinte bármelyik gyümölcsből lehet szörpöt készíteni, sőt akár keverhetjük is az ízeket. Ez akkor a legjobb választás, ha a kertben ebből is, abból is van, de mindegyikből csak kevés. A ráérősök akár kísérletezhetnek is fűszerek vagy más gyümölcsök hozzáadásával, a végeredmény biztosan isteni lesz.
Levesszűrővel is jó
Kaldeneker György nem csak a lekvárokhoz ért, a szörpkészítésben is gyakorlott. Szerinte nem kell válogatnunk a gyümölcsök között, mehet bele minden.
– Ha vásároljuk az alapanyagot, akkor természetesen csak szépeket kapunk, de ha a kertből szedjük, akkor mehet bele kicsi, nagy, szép és a csúnyább is – kezdte Kaldeneker. – A gyümölcsöket meg kell mosni, és ha nincs idő rögtön nekiállni a műveletnek, akkor le lehet fagyasztani fajtánként szétszedve. Ezeket később együtt elkészíthetjük, úgynevezett bogyósgyümölcs-szörpnek. Tehetünk bele ribizlit, málnát, szedret és ami még a kertben van. A gyümölcsöket dobjuk egy nagy fazékba! Öntsünk rá dupla mennyiségű vizet, majd főzzük 15-20 percig, aztán jöhet a szitálás. Érdemes finom lyukút választani, hogy minden oda nem illő anyag elváljon a létől. A végeredmény egy gyönyörű, bíborszínű gyümölcslé, de ez még nem szörp. Ehhez jön a cukor: 5 liternyi gyümölcsszörphöz 2 kiló kell, 1-1,5 kanál citromsav, citrompótló, vagy friss kifacsart citrom – természetesen utóbbi a legjobb. Aztán forralás pár percig, és ezután mehet a kimosott üvegekbe a lé – mondta el Kaldeneker, aki azt tanácsolja, hogy azonnal zárjuk le az üvegeket és fordítsuk fejre, hogy a benne maradt levegőt is fertőtlenítse a forró szörp.
Tárolás
A főzött szörp adalékanyagoktól és tartósítószerektől mentes lesz. Az így készült italalap évekig eláll a polcon bontatlanul, viszont ha megkezdi, már a hűtőben kell tartani, mert akármennyi is a cukor benne, a lé felszínén megjelenhet a penészgomba. Arra számítson, hogy idővel fakul a színe.
Steviát bele!
A cukorbetegek a cukor helyett tehetnek a szörpbe édesítőszert is, de ennél jobb, ha magát a stevia levelét főzikmeg a gyümölcsökkel együtt. Lehet kapni friss, de szárított levelet is. Így az édes aromák belekerülnek a szörpbe, de a végeredménynél nem lehet érezni az utóízt. Kertészetekben a növény palántáját 1000-1500 forint körül vehetjük meg.
Főzés nélkül kell a tartósítószer
A hidegen kevert szörpben az a jó, hogy így sokkal több vitamin megmarad benne, mivel nem kell hőkezelni, a rossz hír viszont, hogy így nem kerülhető el a tartósítószer, vagyis a nátrium-benzoát. Ha ez kimarad belőle, akkor pár hónap múlva mehet a kukába a fáradtságos munka, mert megjelenik rajta a penész. A hideg tartósítás egyik fontos mozzanata az üvegek fertőtlenítése. Forró vízben mosogatószerrel alaposan mossa el az üvegeket, majd egy tiszta konyharuhán hagyja, hogy lecsöpögjenek. Addig a gyümölcsöket mossa meg, majd paradicsomdarálón nyomja át és szűrje le. A lecsöpögött lét tegye bele egy nagyobb edénybe, ha kell, forralt vízzel hígíthatja, ízesítse, majd hagyja állni egy napig. Néha keverje meg, hogy a cukor felolvadjon, majd a tartósítószerrel együtt mehet a tiszta üvegekbe.