<p>Aki a nyolcvanas években Jugoszláviában járt, az kétféle édesség nélkül nem jött haza: az egyik a rizses csoki volt, a másik a Nyugaton gyártott PEZ-cukorka. Ám azt tudták, hogy az ikonikussá vált PEZ-kínálót eredetileg azért találták ki, hogy segítsen leszokni a cigiről?</p>
PEZ-cukorka-adagolókat gyűjt a kecskeméti Szalontainé Ildikó és férje, Szalontai Lajos, és már kétezernél tartanak. A gyűjtemény egytizedét, körülbelül kétszáz darabot most Békéscsabán lehet megnézni egy kiállításon, a Turisztikai Főpályaudvaron. Köztük vannak olyanok, amelyeknek nagy része Magyarországon nem is kapható. A szenvedély akkor kezdődött a Szalontai családban, amikor Ildikó egy bolhapiacon beleszeretett az egyik figurába. Azóta nincs megállás, ha meglát egyet, az biztos, hogy az otthonukban köt ki.
– Nagyon sokat járok a kecskeméti bolhapiacra, ott tetszettek meg. Nem gyűjtésnek indult, de így alakult. Sokszor rendes bevásárlás közben is „véletlenül” arra megy a kocsi, ahol a PEZ-ek vannak – mesélte a Borsnak Ildikó, aki nem a bennük lévő cukrot szereti, hanem a figurákat. – Nekem a legkülönlegesebbek azok a PEZ-cukorka-tartók, amelyek plüssel vannak bevonva. A kulcscsomómon is tartok egyet, egy barna macifejeset. Vannak óriás PEZ-adagolók is, ezek olyan 30–40 centisek. Nekem ebből tizenegy különféle van, néhány a csabai kiállításon is látható.
A PEZ-cukorka története 1927-re nyúlik vissza, és a híres osztrák Haas dinasztia nevéhez fűződik (I. Eduard Haas találta fel a sütőport). Eredetileg előkelő úri köröknek szánták szájízesítőnek, illetve segítségnek a dohányzásról való leszokáshoz. Így aztán az első, 1940-ben elkészült adagoló is öngyújtóra hasonlított, és annak meggyújtásának a mozdulatával működött. Az volt a cél, hogy a dohányosnak megmaradjon az a gesztus, ami a cigarettára való rágyújtáshoz kapcsolódik, de mégis egy cukorkát kap érte.
A Disney 1962-től engedélyezte, hogy a mesefiguráival – Donald kacsa, Mickey egér – gyártsanak adagolókat, és ez volt a nagy áttörés éve, megnyílt az út a gyerekekhez. Szalontaiék 20 éve gyűjtött kínálói között is rengeteg Walt Disney-s van, de „Gyűrűk urás” és „Csillagok háborújás” is.