Aktuális

Nem hiszi el, mi a titka az igazán finom krémlevesnek

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.07.20.

<p>Mindegy, hogy édes vagy sós, nyáron az egyik legjobb étel a krémleves. A jó hír, hogy mindegy, milyen hozzávalók vannak otthon, szinte bármiből elkészíthető.</p>

Nem kell nagyon válogatni az alapanyagok között, mivel szinte bármi tökéletes lehet egy krémleveshez is, csupán az előkészületekre és a technikára kell figyelni. Ha például egy gyümölcsnek vagy zöldségnek erős a héja és zavaró lehet az ételben, akkor azt el kell távolítani. Ilyen például a padlizsán. Emellett vannak olyan zöldségek, amelyeket főzés helyett inkább sütni érdemes, ebbe a csoportba tartozik a cékla. A legjobb, hogy Szendrei Bence séf szerint hozzáadott liszt és keményítő sem kell a levesbe, ugyanis sokkal jobb, ha saját magával sűrítjük. Persze, ha nem sikerül tökéletes­-re, akkor még mindig van egy-két tipp, amivel lehet javítani a helyzeten.

A végén tegye bele a tejterméket!

Ha magas keményítő- vagy rosttartalmú a zöldség, akkor jobban kell hígítani, mivel ez inkább főzelékre hasonlít a végén, mint levesre. Alaplével, húslevesmaradékkal vagy csak egyszerűen vízzel is kicsit levesesebbé lehet tenni. 

A sűrítéshez tejszín, joghurt, tej, tejföl is jó. Azt azonban mindig nézze meg, hogy az adott zöldséghez illik-e a tejtermék, mert ha nem, akkor a leves nem lesz finom. Amit még könnyen el lehet rontani, az a főzés. A tejtermékeket már nem kell melegíteni, elég, ha csak egyet rottyan a tűzön. Ha savanykásabb a leves, és tejjel vagy joghurttal van elkészítve, akkor ezek főzéskor kicsapódhatnak. Pontosan ezért a tejtermék csak a legvégén kerüljön bele, és nem is szabad utána már sokáig főzni. 

Vajjal lesz finom, nem margarinnal

A krémleves nevében is benne van, hogy minél krémesebb, lágyabb, annál jobb. Ha csak az alapanyagra bízza a dolgot, akkor nem lesz tökéletes a végeredmény. 

– Az egyik hiba, amit el lehet követni, hogy nem párolódik vagy fő meg kellőképpen az alapanyag, ilyenkor kásás marad a leves – magyarázta Szendrei Bence séf.

– A főzésen kívül még a zsírtartalom határozza meg, hogy mennyire lesz finom. Ha csak egy egyszerű zöldség van megfőzve és leturmixolva, akkor nem lesz szép krémes. Ehhez szükség van jó sok, 80 százalék feletti zsírtartalmú vajra, fontos, hogy ne margarin legyen. A laktózérzékenyek kókusztejet vagy olívaolajat is tehetnek bele a vaj helyett.

Keverje az ízeket! 

Az egy alapanyagos levest is tökéletesen fel lehet dobni más alapanyagokkal, sőt a zöldséges levesbe akár gyümölcs is mehet. 

– A legjobb támpont ilyenkor a szín – adta a tippet a séf.

– A brokkolit sárgarépával például nem érdemes keverni, mert furcsa színe lesz, ami nem túl bizalomgerjesztő. De a sütőtökhöz mehet a narancs és a sárgarépa, a céklához pedig az alma. Figyelni kell arra, hogy a levesbe mindig bele legyen csempészve az édes, a sós és a savanyú íz is, így lesz mennyei. Itt arra kell figyelni, hogy mindig a fő alapanyag legyen meghatározva, és az, hogy édes vagy sós a leves. A fő alapanyagból legyen több, a többiből csak annyi kerüljön bele, ami kihozza és megadja az ízeket. Az egyik alapanyag soha ne nyomja el a másikat! – figyelmeztetett Szendrei. 

Baconnel feldobhatja 

Levesbetétnek szinte bármit készíthetünk a levestől függően. A sós fajtákba mehet hús, sült bacon, füstölt tarja, de akár kifőtt tészta is. Az édesebb levesekhez jó lehet a mandula, a mogyoró, de édes süteménytésztát is ké­szíthet, amit aztán csak bele kell tépkedni a levesbe.

Bármilyen fűszer jöhet

Kétféleképpen fűszerezheti a krémleveseket. Az egyik, ha a fűszereket bele is turmixolja a levesbe. Ilyenkor csak a száraz fűszerek jöhetnek szóba, de abból szinte bármi, ami illik a zöldséghez, gyümölcshöz. Ez lehet őrölt kardamom vagy fa­héj. A végén díszítésként használhat friss zöldet is, amit tálaláskor kell a le­vesre szórni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek