Minden szülőnek az a vágya, hogy ha szükséges, akkor egy megbízható emberre tudja hagyni a gyerekét, akár egy egész napra vagy csak egy estére. Az internet csak úgy hemzseg a különböző bébiszitter-ajánlatoktól, de mire kell figyelni, ha a család óvó kezekre bízná a gyereket?
Forrás: iStock
Manapság egyre többen veszik igénybe a bébiszittereket, mivel sok családnak nincs lehetősége rokonokra, nagyszülőkre bízni a gyereket. Az interneten rengetegen várják, hogy megcsörrenjen a telefonjuk, és munkába állhassanak. De a mai világban már ki merne tapasztalat nélkül ebbe belevágni, amikor annyi átverésről és gyerekbántalmazásról hallani? Szerencsére már a bébiszitterkeresésben rutintalan szülő is átláthat azokon a felvigyázókon, akiknek vaj van a fülük mögött. Ehhez csupán néhány papír és pár olyan kérdés kell, amiből rögtön tudható, hogy való-e az illetőnek gyerek vagy sem.
Kérjen erkölcsi bizonyítványt!
Már rögtön az elején félreértésbe ütköznek a szülők, ugyanis a felvételnél nem csak ők döntenek. Természetesen nekik kell megbizonyosodniuk arról, hogy a bébiszitter megbízható, azonban a végső döntésnek a gyerek kezében kell lennie.
– A szülők beleegyezése és rábólintása kell, de azt mindig figyelembe kell venni, hogy a gyerek ki mellett érzi jól magát – kezdi a Borsnak Spiller Mariann, a Micimackó Pótmama Szolgálat szakmai vezetője. – Jobb elkerülni azokat az embereket, akik látszólag távolságtartóak. A másik, ami nagyon fontos az illető leinformálása, tehát a szülő utánanézhessen a korábbi munkáinak és minden személyes adatának – figyelmeztetett a szakember.
Szerinte az erkölcsi bizonyítvány az egyik bizalmi feltétel, a másik pedig a referencia, amelynél jó, ha telefonos elérhetőség is van, így fel lehet keresni a korábbi munkaadót. Spiller Mariann szerint nem jó jel, ha valaki csak névjegykártyát ad, és más személyes iratát – mint például a taj- és az adókártya vagy személyi igazolvány – nem akarja megmutatni.
– Aki valamilyen kifogást keres ezeknek a megmutatására, az rejteget valamit, így jobb inkább elküldeni, és többet nem keresni – adta a tippet Mariann.
Vajon kellôképpen figyel a gyerekre?
A telefonos beszélgetés után a személyes találkozó is fontos, ilyenkor ugyanis fel lehet tenni különböző kérdéseket. Sőt már konkrét szituációba is lehet hozni a jövendőbeli bébiszittert.
– Az önéletrajzába is bele lehet kérdezni, de azt megtudhatja a szülő, hogy konkrét szituációkban mit tenne. Azt javaslom, hogy ne a négy fal között történjen az interjú, hanem mondjuk egy séta közben, amikor a gyermek is ott van. Így már rögtön kiderül az is, hogy mennyire figyel a gyerekre a jelentkező, hiszen akinek van gyereke, az tudja, hogy egy másodperc alatt képesek irányt váltani – tanácsolta a szakértő. Fontos azonban, hogy a szülőknek sem szabad titkolózniuk. Már az első alkalommal el kell mondani, hogyha a gyermeknek tartós egészségügyi problémája van, és azt is tisztázni kell, hogy a bébiszitter tudja-e, mivel jár az adott betegség.
Nem feltétel a takarítás
A bébiszitter és a bejárónő nem ugyanaz, így azt is érdemes már az elején tisztázni, hogy pontosan milyen feladatok tartoznak a bébiszitter munkakörébe. Egy esti pár órás műszak alatt például nem feltétlenül köteles elmosogatni vagy elpakolni a játékokat, de egy egész napos felvigyázásnál már ez is beletartozhat a munkakörbe. Természetesen csak akkor, ha a szerződés megkötésekor ezt megbeszélik. A szakértő szerint ezeket a szóbeli megállapodásokat írásba is lehet foglalni, hogy elkerülhető legyen a későbbi félreértés.
Ha valaki bébiszittert szeretne fogadni, akkor érdemes kétezer forintos órabérrel számolni, ugyanis Spiller Mariann szerint ahogy a lakásárak, úgy a felvigyázás ára is emelkedett. Természetesen olcsóbb munkaerőket is ki lehet fogni, de az 1000-1500 forintos órabér a minimum.
Szervezetten is működik
Már rengeteg cég foglalkozik bébiszitterek közvetítésével, így érdemes ezeket is felkeresni. Ez a megoldás azért jó, mert a cégek csak leinformált, megbízható emberekkel dolgoznak együtt, így kevesebb az esély, hogy a szülők felelőtlen emberekkel találják szembe magukat. Természetesen ilyenkor sem a közvetítő a felelős a bébiszitter hibáiért, ugyanis ők csak összehozzák a munkaadót a munkavállalóval.