Bizonyára sokakkal előfordult már, hogy fel akartak hívni valakit, majd egyszer csak pont az az illető telefonált nekik. – Éppen most akartalak hívni – mondjuk ilyenkor, és hozzátesszük: ez a telepátia.
Forrás: iStock
De mi is az a telepátia? A hivatalos megfogalmazás szerint közvetlen információátvitel, gondolatátvitel két vagy több, egymástól bizonyos távolságra levő személy között. Az a jelenség, amikor szavak, hangok, jelek, tehát az érzékszervek nélkül jön létre kommunikáció, amikor egymástól fizikailag távol is tudják, mire gondol a másik vagy egy időben ugyanarra gondolnak. Amikor az egyén érzékeli és megérti mások agyhullámait.
Az elnevezés a görög tele (távoli) és pathos (érzékelés, vétel) szavakból tevődik össze.
Mint minden rejtélyes jelenségnek, a telepátiának is vannak hívei és tagadói.
Az asztráltestek összekapcsolódása
Sokan kutatták már a jelenséget, sőt igyekeztek mesterségesen is előidézni, de nem született egyértelmű válasz a felvetődő kérdésekre. Egyesek a nem fizikális testek, az úgynevezett asztráltestek egymásba kapcsolódásával próbálják magyarázni. Azt gondolják ugyanis, hogy a testen kívüli valónk egy magasabb tudati szinten összekapcsolódik egy másik emberével, s így mindegyikünk kommunikációs kapcsolatban áll a másikkal. Olyasminek tekintik ezt, mint egy magasabb szintű hírközlési módszert, ami azonban még kidolgozatlan, ismeretlen a mai, materiális szemléletű ember számára.
Azok a tudósok, akik kétségbe vonják a telepátiát, arra hivatkoznak, hogy nem volt elég tudományos bizonyíték a létezésére, nem sikerült jól kontrollált, megismételhető eredményekhez jutniuk a kutatóknak.
A Harvard Egyetem kísérlete szerint azonban lehetséges a telepátia, és 2018-ban a Washingtoni Egyetem kutatócsoportja is hasonlóan vélekedett. Ugyanakkor Brian D. Josephson brit Nobel-díjas fizikus óvatosan úgy fogalmazott, hogy „a telepátia a hagyományos tudomány által máig meg nem értett folyamat”.
Véletlen vagy igazolható?
A telepátia spontán esetei gyakran vitathatók, illetve a véletlen számlájára is írhatók, azonban a laboratóriumi kísérletek tanúsága alapján a jelenség igazolt tudati képességnek tekinthető.
Egyesek szerint a telepátia nem csak létezik, de fejleszthető is: ha megszólal a telefonunk, találjuk ki, ki keres bennünket! Egy neves brit tudós is így próbálta igazolni a telepátia létezését. A kísérlet résztvevőitől elkérte négy ismerőse telefonszámát, és később ezek az ismerősök véletlenszerűen felhívták a kísérleti alanyokat, akik
45 százalékos pontossággal képesek voltak megtippelni, ki keresi őket. A tudós úgy vélte, jó úton halad, mivel a 45 százalék a véletlennél jóval magasabb arány.
Ikrek megérzései
A telepátia létezését támasztják alá például az ikertestvérek, akik gyakran egymástól távol, más városban élve is megérzik a másik fájdalmát vagy örömét. Az ikrekéhez hasonló telepatikus kapcsolatra képesek az édesanyák is, mert megérzik, ha baj történik a gyermekükkel. A spirituális tanok hívei ezt azzal magyarázzák, hogy az energiaadó olyan tudati kapcsolatba lép a másik személlyel, amelynek eredményeképpen ez utóbbi aktivizálja rejtett energiáit.
A buddhista és hindu irodalomban, továbbá a keresztény Bibliában egyértelmű leírások vannak a telepátia és a tisztánlátás létező jelenségére. A parapszichológia az extraszenzoriális percepció (ESP), azaz az érzékszerveken kívüli érzékelések körébe sorolja, amelyet hatodik érzéknek is neveznek.
Habár a telepátia, vagyis gondolatátvitel jelenségére máig nem született tudományos magyarázat, ennek ellenére szinte minden ember, még a spirituálisan kevésbé fogékony is tapasztalhatta már a létezését.