Azt hiszi, hogy mindent tud a napozással kapcsolatban? Pedig bizonyos dolgok tévhitként élnek az emberek fejében, így a bőrét is kiteheti a veszélynek.
Nyáron szinte sosem vagyunk biztonságban, ugyanis az UV-sugarak – igaz, hogy láthatatlanok – nagy károkat okozhatnak a testünkön. A legtöbb ember meg van győződve arról, hogy mindent jól csinál, amikor napra megy, de ha az tévhit, akkor erősen károsodhat a bőre az erős nap miatt.
1. A barnaság egészséges, csak a leégés nem – HAMIS
A szakértők rendszeresen figyelmeztetnek, hogy a szolárium nem egészséges, ugyanúgy árt a bőrnek, mint a nap. Pontosan ezért a túlzásba vitt napozás sem egészséges, hiába nem ég le a bőre, az erős sugarak így is árthatnak.
2. Minél barnább vagyok, annál kevésbé kell bekennem magam – HAMIS
Attól, hogy barna a bőre, még kell a fényvédelem, erre figyelmeztet dr. Németh Réka bőrgyógyász is.
– A barnulás a bőrünk védekező mechanizmusa. Az, hogy bebarnul, még nem azt jelenti, hogy véd is, mivel a káros sugarak ugyanúgy támadnak – figyelmeztetett a szakértő.
3. A nedves ruha véd a napsugarak ellen – IGAZ
Nem véletlen, hogy nyáron sokszor lehet látni fehér pólós embereket a strandon. Az érzékeny bőrűeknek kifejezetten érdemes felhúzni egy vékonyabb ruhát, ugyanis így kevésbé éri a testet az UV-sugárzás. A kisgyereknél sem árt, ha egy könnyebb pólót viselnek, ez megvédi az érzékeny bőrüket a napégésről.
4. A napozás erősíti az immunrendszert – HAMIS
Ez az állítás a mértékletességen múlik, ugyanis a D-vitamin előállításában nagy szerepe van a napnak.
– A D-vitamin erősíti a szervezetet, ehhez pedig szükségünk van a napfényre is. De immunerősítés címén semmiképp se feküdjünk ki órákra a napra, ugyanis ez már a káros kategóriába tartozik.
5. A leégett bőr bebarnul – HAMIS
Úgy tűnhet, hogy leégés után barnábban vagyunk, de a bőrpír egyértelműen a bőr károsodását jelzi. Ahogy ez szépen lassan eltűnik, úgy az alsóbb réteg barnasága kerül elő, így azt hihetjük, hogy a pirosság barnult be. Természetesen az erős sugarak miatt az alsóbb rétegek is jobban felveszik a saját védekező mechanizmusukat, de a pirosság nem válik barnává.
6. Minél nagyobb faktorszámmal kenem magam, annál kevésbé barnulok – IGAZ
A faktorszám a napon biztonságosan eltöltött időt jelenti, így valamilyen szinten azt is befolyásolja, hogy mennyire barnulunk.
– A magasabb faktorszámú naptej tovább tart, így több időn át szűri ki a sugarakat. Mivel jobban, tartósabban szűr, ezért előfordulhat, hogy a barnulás is lassabb lesz – figyelmeztetett a bőrgyógyász. Ha erős védelem mellett is szeretne barnulni, akkor használjon barnító hatású naptejet.
7. Árnyékban felesleges a naptej – HAMIS
Bár a napfény közvetve nem éri a bőrünket, a káros sugaraknak mindegy, hogy az árnyékban fekszünk órákig, vagy a napon. Lehet, hogy leégni nem fogunk, de a káros anyagok érik a bőrünket, így minden esetben fontos, hogy ilyenkor is figyeljünk a fényvédelemre.
8. A tejföl jó a napégésre – HAMIS
Az igaz, hogy nagyon jól esik a forró, gyulladt bőrnek a hűtőből kivett hideg tejföl, azonban maga az anyag nem csillapítja a pírt. Az viszont igaz, hogy enyhébb napégés esetén a hűsítő hatás miatt valóban javíthat a fájdalmon és a tüneteken. A legjobb, ha a boltban vásárolt napozás utáni krémekkel csillapítjuk a leégést.
9. A szolárium felkészíti a bőrt a napsütésre – HAMIS
Attól, hogy barnán megy el nyaralni, még nem jelenti azt, hogy teljesen védve is van a naptól. A szoláriumtól barnult bőr erre nem ad védelmet, maximum a leégés esélye lesz kisebb. Soha ne feledkezzen meg a fényvédelemről, a barna bőrre használhat alacsonyabb faktorszámú krémet.
10. A naptej csökkenti a D-vitamin-termelést – HAMIS
A testünknek naponta körülbelül 10 perc közvetlen napfény is elég, hogy a szervezet elkezdje a D-vitamin-termelést. A napvédő krémek ennek nem állják útját, a szervezet elkezdi a vitamin előállítását.