Lakástüzek mindig is voltak, és sajnos lesznek, de a lakás tulajdonosai sokat tehetnek azért, hogy ezeket megelőzzék. Az villanyvezetékekre különösen figyelni kell.
Árulkodik az elosztó
Szinte mindennap lehet hallani arról, hogy valahol kigyullad egy lakás. Ez a legtöbb esetben emberi mulasztás miatt alakul ki, még akkor is, ha elektromos tűzről beszélünk. Sokan ugyanis hajlamosak készpénznek venni, hogy ami a falban van, és nem látszódik, az jól van úgy, ahogy van. De ahogy a szakértők mondják: az autót is rendszeresen elviszik szervizbe, a vezetékekre is hasonlóan nagy hangsúlyt kellene fektetni.
– Sajnos nincs olyan, hogy ellenőriztetni kell, csupán ajánlott – kezdte Mayer Gergely az Elektromosipari Magánvállalkozók Országos Szövetségének elnöke. – Mi azt szoktuk mondani, hogy évente egyszer illene a házban lévő hálózatra ránézni – figyelmeztetett a szakember.
Ideális esetben egy kivizsgáláskor a villanyszerelő megnézi a konnektorokat, és a kötéseket is, ha ezek feltárható helyen vannak. A szakember ellenőrzi az elosztókat, és ebből kiderül, hogy biztonságosak-e a falban lévő vezetékek.
A réz biztonságosabb
– Tőlünk nyugatabbra tízévente cserélik a vezetékeket, itthon örülünk, ha húszévente ránéz valaki – mondta a szomorú számokat az elnök. – Van aközött is különbség, hogy milyen vezetékek lettek behúzva a falakba. A rézvezeték nem fog tönkremenni, az alumíniumnál viszont már más a helyzet. Utóbbi ugyanis nagyon könnyen törik, ebből lesznek a problémák. Ha kétszer meghajlítja az ember, akkor ott már nyúlik és elvékonyodik az anyag, amiből pillanatok alatt keletkezhet tűz – figyelmeztetett Mayer Gergely. Ez nem azt jelenti, hogy a rézvezetékeknél nyugodtan hátra lehet dőlni.
Vannak előjelek
Ha az ember egy picit odafigyel arra, hogy milyen hangok veszik körbe a lakásban, akkor biztosan észreveszi azokat a jeleket, amelyek arra utalhatnak: valami baj van a falakban.
– A kevésbé látványos jel a melegedés, ez nehezebben érzékelhető. Ami már jobban felhívja a figyelmet magára az a sercegő hang, illetve a szikrázás. Ez viszont már azt jelzi, hogy komolyabb probléma van, azt lehetne mondani, majdnemhogy ég a vezeték. Azonban nem szabad összekeverni azzal a jelenséggel, amikor az ember bedugja például a telefontöltőt, és az pukkan egyet, ez ugyanis egy egyszerű kisülés. Ez nem jelent problémát – magyarázta Mayer. Feltűnő lehet még az is, ha villanykapcsoláskor vibrál a lámpa. Ez a szakember szerint nemcsak a vezeték hibája lehet, hanem egyszerűen az égőé is. Ilyenkor érdemes először ezt kicserélni.