Magyarok előtt emelhetik meg a kalapjukat a csokijukról híres belgák és svájciak is: három aranycsillagot nyert egy hazai praliné a világ legrangosabb gasztronómiai versenyén Londonban.
„Csodaszépen díszített, fénylő üveggolyó leheletvékony étcsokoládé-burokban. A piros gyümölcsök harmóniáját egy igazán tökéletes, fényűző színű és állagú zselébe rejtették, amelynek egy bársonyos, ibolyás lecsengése után máris ott a tökéletes minőségű, krémes, meleg, diós, fás pisztáciatöltelék. Mindezt nagyon szépen kiegyensúlyozza a kiváló minőségű, tökéletesen vékony étcsokoládé-burok, ami egyáltalán nem kesernyés.” Így zengtek ódát az ítészek arról a piros gyümölcs-ibolya-pisztácia bonbonról, amelynek három aranycsillagot adtak a 2019-es Great Taste Awardson. Az édesség egy magyar csokoládémanufaktúrában készült praliné.
– Régi vágyam volt ennek a győztes ízkombinációnak a megvalósítása – mesélte a Borsnak Zala Judit, a Sweetic Csokoládémanufaktúra csokoládémestere. – Ez egy három centi átmérőjű, tíz gramm súlyú bonbon. A málna-pisztácia párosítást mindig jónak találtam. A málnát még megbolondítottam áfonyával és ibolyával, és az egészhez egy kiváló minőségű, gyümölcsös ízvilágú venezuelai csokoládét használtam – magyarázta Judit, akitől azt is megtudtuk: kitalálni, hogy milyen legyen a töltelék, a díszítés, a külső megjelenés, hosszú folyamat, lehet akár fél év is. Az elkészítés viszont már csak két-három nap.
A londoni Great Taste Awardsot már húsz éve a gasztronómia Oscar-díjaként tartják számon. A verseny teljes zsűrije 400 független szakértőből állt, ők február és július között 12 772 termékmintát kóstoltak meg „vakon”.
– A mi kategóriánkban termékenként 30 darabot kell kiküldeni. A háromcsillagos minősítést csak akkor kaphatja meg valami, ha a 25 bíró mindegyike a legjobbnak ítéli. Töltött praliné kategóriában ez idén csak nekünk sikerült. Ez egy olyan siker, amit „csokis berkekben” a világon mindenhol számon tartanak – büszkélkedett a csokimester, aki idén az Academy of Chocolate Awards csokoládés világversenyről is két bronz és egy ezüst díjjal térhetett haza.