Nincs olyan magyar ember, aki ne szeretné a madártejet. Ez költői túlzás, de a többség egyértelmű, hogy rajong a vaníliás, sűrű krém és a habkönnyű tojásfehérje elegyéért. Persze a hagyományos receptet könnyen fel lehet turbózni: mehet bele bármi, amit szeretünk!
A történelemkönyvek, egészen pontosan a régi szakácskönyvek úgy tartják, hogy a madártej francia eredetű desszert. Erre azonban már a nagyszüleink is azt mondták: lárifári, a madártej bizony a miénk, nem másé! Gyerekként ezt el is hittük, és azóta sem kételkedünk benne. Hogyan is kételkedhetnénk, amikor egy kiadós leves és főétel után elénk kerül ez a fantasztikus desszert!
Vaníliarúddal az igazi
A Street Kitchen mindenre elszánt házigazdája, Fördős Zé is természetesen imádja a madártejet. Szerinte azonban nem kell a dolgokat túlaggódni, ő a hagyományos receptre esküszik.
– Felforraljuk a tejet, közben szétválasztjuk a tojásokat. A fehérjénket félig felverjük kevés sóval, majd hozzáadunk 40 gramm kristálycukrot, és kemény, feszes habbá verjük. A felforrt tej alatt minimumra vesszük a hőt, majd a felvert fehérjéből evőkanállal galuskákat szaggatunk a tejbe, és fedő alatt 2 percig főzzük őket, míg kissé megduzzadnak és megszilárdulnak. A megfőtt galuskákat egy külön tányérba szedjük. A tojássárgákhoz hozzákeverjük a maradék cukrot és a vanília kikapart magját (ettől lesz különleges, de ha nincs, használhatunk vaníliás cukrot is), és az egészet habosra keverjük. Hőkiegyenlítéssel a vaníliás tejhez keverjük, azaz egy kevéske meleg tejet a tojásokhoz adunk, összekeverjük, majd ha szépen felhígult, a keveréket visszaöntjük a tejbe. Kevergetve besűrítjük.
Árulkodik a kanál
Zé szerint nagyon figyelni kell, hogy ne forraljuk túl a madártejünket, mert akkor besűrűsödik és csomóssá válhat. – Ügyelni kell arra, hogy a keverék ne forrhasson fel, ideális esetben 80 fokos hőmérséklet fölé nem szabad mennie a tojások miatt. Ha annyira besűrűsödött, hogy a belemártott evőkanál hátán bevonatot képez, akkor jók vagyunk. Hagyjuk hűlni, és hűtőszekrénybe tesszük két órára. Tálaláskor tálkákba szedjük a krémet, és rádobunk egy-egy habgaluskát – mondja Zé.
Olvasztott fehér csoki is mehet bele
A gasztro-műsorvezető, Marton Adrienn szerint érdemes elgondolkodni azon, hogy kicsi extrával dobjuk fel a madártejet, erre pedig remek lehetőség a csoki.
– Gyerekkoromban egy kis fahéjjal és vaníliás cukorral dobtuk fel ezt a finomságot. Mostanság teszek hozzá mákot, de akár reszelt narancshéjat és mentát is. Utóbbiak a tojáshabba mennek. A csokit pedig mindenkinek ajánlom! A tojássárgája-alapba mehet nyugodtan a csokoládé, de csak szigorúan felolvasztva! Fontos a hőkiegyenlítés, hogy ne legyen csomós a desszertünk. Tehetünk hozzá mascarponét is, sokat fog dobni rajta. A lényeg, hogy minőségi alapanyagokat használjunk. Személy szerint a fehér csokit szeretem, elképesztő ízeket kaphatunk!
Akár kortyolhatjuk is
A madártejet számos módon felhasználhatjuk: fagyit tehetünk bele, de egy tiramisu mellé is kiváló. A tálalásban is lehetünk kreatívabbak: csinálhatjuk sűrűbbre, és tálalhatjuk pohárdesszerként. Mások egyfajta séket készítenek, azaz hígabbra hagyják a madártejet, és hosszúkás poharakba öntik, amiből szívószállal megihatjuk a desszertünket.