Egy étteremben a belépéstől a fizetésig számos apró illemszabály van. A Bors összegyűjtötte Csorba Katalin protokollszakértő segítségével a legfontosabbakat.
Sokak számára teljesen egyértelmű, hogy a férfi lép be először az étterembe, hogy a mondás szerint: ő kapja az első pofont.
Ha klasszikus férfi-nő páros megy vacsorázni, akkor természetesen a férfi lép be először, majd előreengedi a hölgyet.
Üzleti vacsora esetén vagy baráti társaságban az megy előre, aki a vacsorát szervezte – mondja a Borsnak Csorba Katalin protokollszakértő.
Általában a férfi kommunikál a felszolgálókkal, olyan helyre üljön tehát, hogy ezt zavartalanul megtehesse! Miután a hölgy kiválasztotta a széket és helyet foglalt, utána ülhet le a férfi is.
– Ha a nő nagyobb táskával érkezik, akkor érdemes a ruhatárba leadni azt, ha kisebb retikülje van, akkor vagy a szék támlájára, vagy a támla és a háta közé helyezze. Ha nincs más lehetősége, akkor kérhet egy külön széket a táskájának, de a földre sosem szabad tenni, ahogy az asztalra sem – mondja Katalin.
Mindenki kibír egy-másfél órát a telefonja nélkül. Alap illemszabály, hogy nem használja a mobilját, amíg partnerével beszélget. Ha fontos hívást vár, akkor teheti ki az asztalra, de előtte mindenképp szóljon partnerének, hogy ne érje váratlanul, ha telefonálni kezd! Egyébként a mobilnak a táskában a helye, lenémítva.
Sok filmben láthatjuk, hogy az étteremben a nyakukba gyömöszölik a vendégek a damasztszalvétát. Az etikett szerint ez nem igazán helyénvaló. – Ha a vendég kellőképpen maga alá húzza a széket és egyenes háttal ül, akkor nem tudja leenni magát. A damasztszalvétát az ölébe helyezze félbehajtva, mert ha zsírosabb ételt rendelt, akkor van egy pluszanyag a szennyeződés és a ruhája között – mondja Csorba Katalin.
Az ital- és ételrendelést általában a férfi intézi a felszolgálóval. Mivel mindenki összefogdossa az étlapot, ekkor érdemes a mosdóba menni és kezet mosni. Ez megfelelő idő arra, hogy a nő ellenőrizze a sminkjét és a haját, amit csak a mosdóban tegyen!
Mindenki olyan ruhában jelenjen meg, amit tud viselni
– tanácsolja a szakértő. – Helyesen mindkét kézfejét csuklótól lefelé tegye az asztalra, könyökét szorosan maga mellett tartsa. Az evőeszközöket kívülről befelé kezdje el sorban használni. A kanalat emelje a szájához és nem fordítva! Miután végzett az étellel, a szalvétáját a tányér bal oldalára tegye!
Minden fogáshoz általában egy deciliter bort vagy a hozzá illő italt szolgálják fel. Mindenki mérje fel maga, hogy hány pohár nem fog a fejébe szállni! – A borospoharat csak a száránál vagy esetleg a talpánál tartsa! Egyedül a vörösbornál engedélyezett, hogy ha a kelleténél hidegebb, akkor egy kicsit felmelegítse a poharat a kezével – mondja Katalin.