A friss gyümölcshús rejti a legtöbb vitamint és antioxidánst.
Forrás: Pixabay
Erdőkben és kertekben egyaránt megtalálható a finom, kissé fanyar ízű nyári gyümölcs, ami egyike a legrégebbi gyógynövényünknek. Gazdag vitaminokban (C, B1, B6), ásványi anyagokban (kalcium, kálium, foszfor, magnézium, vas, mangán, cink) és flavonoidokban. Növényi rost- és pektintartalma nagyobb, mint a málnáé.
Gyógyhatásai
Kiváló antioxidáns, erősíti szervezetünk védekezőképességét, csillapítja a gyulladásokat. Javítja az emésztést, karbantartja a vércukorszintünket és a vérnyomásunkat. Segít megelőzni a szív- és érrendszeri problémákat, csökkenti a rák kialakulásának veszélyét. Jótékony hatást gyakorol az érrendszerre, serkenti az agyműködést, a memóriánk is javulhat. Védi szemünk egészségét. Magas vastartalma miatt műtétek után, a menstruációs időszakokban és vegetáriánus életmódnál hatékony vaspótló. Fiatalossá, feszesebbé teszi bőrünket.
A friss gyümölcshús rejti a legtöbb vitamint és antioxidánst, de készíthetünk belőle szörpöt, lekvárt, gyümölcslevest, turmixot. A népi gyógyászat az erdei szeder levelét is felhasználja, összehúzó, görcsoldó, izzasztó, vértisztító, vízhajtó hatása miatt. Hasmenés, enyhe bélhurut, idült vastagbélgyulladás esetén, cukorbetegségre, ízületi betegségekre, salaktalanító és vízhajtó teakeverékek összetevőjeként is alkalmazzák. Főzete gyulladásgátló, szájnyálkahártya- és fogínygyulladás kezelésére öblögetőként, aranyér ellen ülőfürdőhöz adva jótékony hatású.
Gyógytea: egy csapott evőkanál szederlevelet 2,5 dl vízzel forrázzunk le, lefedve hagyjuk állni tíz percig, majd szűrjük le!