Az akusztikus gitár, a hárfa és a lant is jó hatással van idegeinkre, ám közel sem csak az élő hangszerek. Nem mindegy, milyen közegben, milyen érzelmi állapotban hallgatunk valamit ahhoz, hogy valóban le is nyugodjunk tőle.
Forrás: Pintér Péter
Évtizedek óta kutatások tárgya, milyen hatást gyakorol az emberre a zenehallgatás, melyik zenei műfaj milyen érzelmeket kelt. De valóban csak a jazz vagy a klasszikus zene képes kisimítani az idegeinket? Mit hallgassunk ahhoz, hogy nyugodtabbak legyünk?
Egy temetésen minden megható
A Pennsylvaniai Egyetem kutatása a világ legmegnyugtatóbb zenéjének címével egy brit triót, a Marconi Uniont „ajándékozta” meg. A Weightless című dal relaxációs zene, a nyolcperces nyugtató szám 2011-ben épp ezzel céllal készült, a Brit Hangtechnikai Akadémia támogatásával. A hazai zeneszakértők szerint ez azonban nem lehet ennyire kőbe vésve, nem ennyire egyszerű megmondani, melyik zene pontosan milyen hatással van a hallgatójára.
– A zene hanghullámok, rezgések összessége, amik minden esetben hatnak az emberre – kezdi a Borsnak Závodi Gábor zenész. – A muzsika egyáltalán nem kiszámítható, minden emberre más hatással van. Igaz, hogy a legtöbb érzelem ezzel a műfajjal adható át, de ha valaki egy temetésen elmond egy beszédet, az is megható, és ha egy odaillő zeneszámot hallgat meg a gyásznép, akkor biztos nem marad szem szárazon – magyarázta a zenész. Sok minden függ tehát a hallgatás körülményeitől, érzelmi állapotunktól. A zene borzasztóan relatív, ugyanis amíg mondjuk egy rossz filmet a többség rossznak is talál – persze itt is vannak kivételek –, a zenét biztosan mindenki másképp éli meg, szituációtól, életkortól és lelki állapottól is függ, hogy valakinek tetszik vagy nem.
Legjobban a lant és a hárfa hat
Ahogy a zene műfaja, úgy az sem mindegy, valaki hogyan, milyen körülmények között hallgatja azt. Az ember teljesen másképp érzékeli a kocsiban ülve, vezetés közben a popzenét, mint egy koncerten, hangosítással, tömegben. Egy zenekarnál a hangszerek megválasztása sem mindegy, ugyanis vannak kifejezetten olyan hangszerek, amelyek képesek lenyugtatni az elmét.
– A lant, a hárfa és ezeknek a mostani megfelelője, az akusztikus gitár mind képes olyan dallamokat játszani, ami ellazítja az idegeket. Ezenkívül viszont mindegyik képes erre, ha az ember megtalálja azt, ami neki a legkellemesebb. Nem kell ahhoz még a zenére sem komolyabban rákoncentrálni, hogy az eljusson a tudatig, elég, ha csak a háttérben szól – teszi hozzá Závodi, aki szerint az sem véletlen, hogy az emberek szívesebben dolgoznak egész nap rádió mellett. Az agy még akkor is befogadja a zenét, hogyha az ember tudatosan nem is figyel oda, mivel a rezgések vannak hatással az elmére. Ezzel magyarázható például, hogy valaki csak órákkal később kezd dúdolni egy zenét, amit úgy hallott valahol, hogy közben egyáltalán nem is figyelt oda rá.
Lassul a szívverésünk a lassú zenéktől
– Normál esetben azt mondanám, hogy igen, a jazz nyugtatja az embert. De a heavy metal vagy a rock is hasonlót tud kiváltani egyes emberekből, mégpedig a műfaj rajongóiból – magyarázza a Borsnak Bánkuti Dániel zeneipari szakértő.
– Mondhatjuk, a lassabb tempójú zenék nyugtatják az embert, mivel ez a szívritmust is csökkenti, de ez nem ennyire egyértelmű. A rock, a heavy metal vagy a house is tud stresszoldó lenni, mivel ezeknél a műfajoknál az emberek kitombolják magukat – mondja a szakértő. Egyes elméletek szerint a zene hatással van a szívdobogásra is, a lassabb lenyugtatja, a gyorsabb felpörgeti a belső ritmust. Érdekesség, hogy a house zenének pont olyan a ritmusa, mint egy kisbaba szívdobogásának. Az emberek nem is gondolnák, de akár tudatalatti emlékképeket is képes felszínre hozni egy-egy dal.
– A zene emlékeket és érzéseket is aktivál stílusfüggetlenül. Ezek lehetnek nyugtatóak vagy felkavaróak attól függően, hogy az ember milyen emlékeket társít hozzájuk.