Aktuális

Húros hangszerek simítják ki az idegeinket

Zs.V. 

Létrehozva: 2019.08.28.

Az akusztikus gitár, a hárfa és a lant is jó hatással van idegeinkre, ám közel sem csak az élő hangszerek. Nem mindegy, milyen közegben, milyen érzelmi állapotban hallgatunk valamit ahhoz, hogy valóban le is nyugodjunk tőle.

Húros hangszerek simítják ki az idegeinket

Forrás: Pintér Péter

Évtizedek óta kutatások tárgya, milyen hatást gyakorol az emberre a zenehallgatás, melyik zenei műfaj milyen érzelmeket kelt. De valóban csak a jazz vagy a klasszikus zene képes kisimítani az idegeinket? Mit hallgassunk ahhoz, hogy nyugodtabbak legyünk?

Egy temetésen minden megható

A Pennsylvaniai Egyetem kutatása a világ legmegnyugtatóbb zenéjének címével egy brit triót, a Marconi Uniont „ajándékozta” meg. A Weightless című dal relaxációs zene, a nyolcperces nyugtató szám 2011-ben épp ezzel céllal készült, a Brit Hangtechnikai Akadémia támogatásával. A hazai zeneszak­értők szerint ez azonban nem lehet ennyire kőbe vésve, nem ennyire egyszerű megmondani, melyik zene pontosan milyen hatással van a hallgatójára.

– A zene hanghullámok, rezgések összessége, amik minden esetben hatnak az emberre – kezdi a Borsnak Závodi Gábor zenész. – A muzsika egyáltalán nem ki­számítható, minden emberre más hatással van. Igaz, hogy a legtöbb érzelem ezzel a műfajjal adható át, de ha valaki egy temetésen elmond egy beszédet, az is megható, és ha egy odaillő zeneszámot hallgat meg a gyásznép, akkor biztos nem marad szem szárazon – magyarázta a zenész. Sok minden függ tehát a hallgatás körülményeitől, érzelmi állapotunktól. A zene borzasztóan relatív, ugyanis amíg mondjuk egy rossz filmet a többség rossznak is talál – persze itt is vannak kivételek –, a zenét biztosan mindenki másképp éli meg, szituációtól, életkortól  és lelki állapottól is függ, hogy valakinek tetszik vagy nem.

Legjobban a lant és a hárfa hat

Ahogy a zene műfaja, úgy az sem mindegy, valaki hogyan, milyen körülmények között hallgatja azt. Az ember teljesen másképp érzékeli a kocsiban ülve, vezetés közben a popzenét, mint egy koncerten, hangosítással, tömegben. Egy zenekarnál a hangszerek megválasztása sem mindegy, ugyanis vannak kifejezetten olyan hangszerek, amelyek képesek lenyugtatni az elmét.

Rapzenétől érnek jól a sajtok

Sokkal finomabb az a sajt, melynek érését a rapzene kíséri – jutott eredményre nemrég a Berni Művészeti Egyetem, amelynek kutatói kilenc darab tízkilós ementali sajtkorongon végeztek kísérletet. Szeptembertől fél éven keresztül úgy érlelték a sajtokat, hogy közben 24 órán át három különböző dallamot játszottak le. A Tribe Called Quest rapegyüttes száma mellett Mozart A varázsfuvola című operáját és a Led Zeppelin Stairway to Heavenjét játszották le, az eredmény pedig elképesztő lett. „Az összes energia közvetlenül rezonált a sajtokban” – magyarázta Michael Harenberg, az egyetem kutatója. A sajtkorongokat fél év elteltével egy gasztronómiai zsűri tesztelte, és ízerősség, szag vagy aroma szempontjából a rapre érlelt sajt emelkedett ki a többi közül, ami valószínűleg a lüktető tempónak köszönhető.

– A lant, a hárfa és ezeknek a mostani megfelelője, az akusztikus gitár mind képes olyan dallamokat játszani, ami ellazítja az idegeket. Ezenkívül viszont mindegyik képes erre, ha az ember megtalálja azt, ami neki a legkellemesebb. Nem kell ahhoz még a zenére sem komolyabban rákoncentrálni, hogy az eljusson a tudatig, elég, ha csak a háttérben szól – teszi hozzá Závodi, aki szerint az sem véletlen, hogy az emberek szívesebben dolgoznak egész nap rádió mellett. Az agy még akkor is befogadja a zenét, hogyha az ember tudatosan nem  is figyel oda, mivel a rezgések vannak ha­tással az elmére. Ezzel ma­gyarázható például, hogy valaki csak órákkal később kezd dú­dolni egy zenét, amit úgy hallott valahol, hogy közben egyáltalán nem is figyelt oda rá.

Lassul a szívverésünk a lassú zenéktől

– Normál esetben azt mon­danám, hogy igen, a jazz nyugtatja az em­bert. De a heavy metal vagy a rock is hasonlót tud kiváltani egyes embe­rekből, mégpedig a műfaj rajongóiból – magyarázza a Borsnak Bánkuti Dániel zeneipari szakértő.

– Mondhatjuk, a lassabb tempójú zenék nyugtatják az embert, mivel ez a szívritmust is csökkenti, de ez nem ennyire egyértelmű. A rock, a heavy metal vagy a house is tud stresszoldó lenni, mivel ezeknél a műfajoknál az emberek kitombolják magukat – mondja a szakértő. Egyes elméletek szerint a zene hatással van a szívdobogásra is, a lassabb lenyugtatja, a gyorsabb felpörgeti a belső ritmust. Érdekesség, hogy a house zenének pont olyan a ritmusa, mint egy kisbaba szívdobogásának. Az emberek nem is gondolnák, de akár tudatalatti emlékképeket is képes felszínre hozni egy-egy dal.

– A zene emlékeket és érzéseket is aktivál stílusfüggetlenül. Ezek lehetnek nyugtatóak vagy felkavaróak attól függően, hogy az ember milyen emlékeket társít hozzájuk.

Kapcsolódó jegyzetünk ide kattintva olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek