A nyár a pihenés, a feltöltődés, a szabadságolások és a szórakozás ideje, ami együtt jár az átlagosnál nagyobb pénzköltéssel is. Az ötezer éves kínai térrendezési elmélet, a fengsuj az élet több más területe mellett a pénzügyi helyzet rendezésére is kínál ötleteket.
Forrás: iStock
Az elmélet lényege: a lakásokat, helyiségeket, irodákat úgy kell berendezni, hogy a megfelelő, pozitív energiák áramlásával erősítsük az élet bizonyos területeit, miközben a negatív energia hatástalanná válik. Persze ebben nem mindenki hisz, ugyanis a keleti kultúra és életszemlélet sokaktól távol áll. Mindezek ellenére – talán divatból – a fengsuj az utóbbi években Magyarországon is egyre ismertebb és népszerűbb.
Tisztítsuk meg a teret!
A lakáson belül a gazdagság területe a délkeleti részen helyezkedik el, amit első lépésként meg kell tisztítani mindentől, ami a kiadásnövekedést, a pénzkiáramlást erősíti. Például el kell távolítani a különféle számlákat, fizetési felszólításokat. Meg kell szabadulni a kopott, törött tárgyaktól, amelyek hiányosak vagy nem működnek, továbbá a rossz érzést keltő dolgoktól, mint egy halogatott ügy papírjai, vagy egy nem igazán kedvelt személytől kapott ajándék. A labilis tárgyak – mozgó lábú szék, akadozó fiókú szekrény – a lakás ezen részén a pénz- ügyek ingadozásához járulhatnak hozzá.
Bőséget ígérő figurák
Ezután következhet a gazdagságra utaló apróságok – ékszerek, kristályból készült tárgyak, szerencsét hozó figurák – elhelyezése. Hazánkban is elterjedt az a hit, hogy az anyagi helyzet javításában sokat segíthetnek az elefánt- vagy teknősfigurák. Az elefánt a szilárdság és a biz- tos anyagi helyzet kialakulásához járul hozzá. Fontos azonban, hogy felfelé álljon az ormánya, és az ablak felé nézzen. Több ázsiai kultúrában másfajta állatok is „pénzcsinálók”, például a béka, amely a természet jin felét képviseli, a Hold jelképe, és fellendülést hoz a lakásokba. A kínaiak nyelvén a szerencsehozó békát Csan Csunak hívják, és azt tartják róla, hogy pozitív energiákat hordoz. Általában egy érmével a szájában ábrázolják. A koi hal száz évig is képes élni, folyamatosan az árral szemben úszva, vagyis harcolva az igazságtalansággal.
A fengsuj tanaiban szerencsét és fellendülést hoz akár szobor vagy festmény formájában, de akváriumban élve is. A macska nemcsak arról nevezetes, hogy kitűnően lát a sötétben és mindig talpra esik, hanem arról is, hogy elüldöz minden rossz szellemet. A kínai tanítás szerint a macskafigurát az íróasztalra vagy pénz mellé kell helyezni. A mosolygó, pocakos Buddha a keleti kultúra és hitvilág legfőbb szimbóluma, egyben a bőségé is. A pénzügyekben segíthet, ha a gazdagság területén szemmagasságnál kicsit feljebb helyezzük el. A lakásban a pénz területén a tükör megsokszorozza a gazdagságot, de csak akkor, ha tiszta, és belenézve éles képet látunk, nem pedig piszkos, eltorzított mását a valóságnak. Sokak hisznek a nagy méretű, piros színű pénztárcában, ami bevonzza a pénzt. A különböző szimbólumok mellett egyes növényfajták is ráerősítenek a gazdagságra. Ilyen a filodendron és a korallvirág, és jó hatása van a citrom- vagy narancsfának.
Wass Albert intelme
Mindenki eldöntheti, a meggazdagodás melyik útját-módját választja, elefántfigurával vagy piros pénztárcával harcol érte – ám hasznos lehet elgondolkodni Wass Albert szavain: „Gazdag akarsz lenni? Gondolj a rigóra és az ősemberre! Gondolj arra, hogy meztelenül jöttél erre a világra, és meztelenül térsz belőle vissza! Vendég vagy ezen a földön. Csak az a tied, amit a bőröd alatt hoztál és elviszel. Gazdag, aki egészséges. Aki erős. Aki nem szorul másra. Aki föl tudja vágni a fáját, meg tudja főzni ételét, meg tudja vetni ágyát és jól alszik benne. Aki dolgozni tud, hogy legyen mit egyék, legyen ruhája, cipője és egy szobája, amit otthonának érez.”