Forrás: iStock
Bár csak nyomelem, súlyos problémákat okoz, ha a szervezet nem jut elég mennyiségű jódhoz. Ezért, ha kiderül a hiány, mindenképpen gondoskodni kell a pótlásáról.
A jód a pajzsmirigy által termelt két hormonban is jelen van. Ezek egyike, a tiroxin serkenti a növekedést, alapja a csontosodási folyamatnak, az agyszövetfejlődésnek, tehát a szervezet normális fejlődéséhez elengedhetetlen. A jód hiánya a pajzsmirigy megnagyobbodásához vezet (amit a hétköznapi nyelvben golyvának hívunk) és ezzel párhuzamosan a tiroxintermelés csökkenéséhez.
Ennek már súlyos következményei vannak. Ilyen a fiatalkori szellemi visszamaradottság, rosszabb esetben az aránytalan törpeség, felnőtt korban a mozgás és a gondolkodás lassulása, az elhízás vagy az étvágytalanság. A jóddal azonban vigyázni kell, mert ha jelentősen túllépik a felnőttkorban szükséges bevitelt, a 0,15 milligrammot, annak is súlyos következményei lesznek. És bár az elemi jód fertőtlenít – ezért használják a sebek kezelésénél –, a szervezetbe jutva mérgező is: 2–3 gramm már halálos.
A jód a szervezetünkbe a táplálékkal és a vízzel kerülhet be, a hegyvidékek természetes vizei azonban gyakran jódhiányosak. Jódban gazdag táplálékforrás a tojás, a tengeri hal, a tej és tejtermék, de a jód pótlása a legegyszerűbben jódozott sóval oldható meg. Ehhez segítség, hogy a boltban kapható só csomagolásán a jódozottságát is feltüntetik.