Lecsós szelet, káposztás tészta, meggyszósz főtt hússal. Ugye, ön is szinte az általános iskolai menzán érzi magát ezeket hallva? A 70-es, 80-as években nem csak az ebédlőben hódítottak ezek a fogások, de a vasárnapi ebédnél is ott gőzölgött az asztalon a rántott hús, vagy desszertnek egy piskóta csokiöntettel. A Bors összegyűjtötte, hogyan lehet újragondolni a régi finomságokat.
Ne cukrozott meggyel készítse!
Schobert Norbert szerint minden ételt el lehet készíteni diétásan.
– A magozott meggyet (nem a cukrozottat) összekeverem egy deciliter tejszínnel, majd egy kicsit összeturmixolom. Ebbe újra egész meggyeket rakok, így kellőképpen sűrű szószt kapok. A főtt húst natúran bármiből elkészíthetjük, megfűszerezhetjük egy kis sóval, borssal, fűszerpaprikával.
Frissen gyúrva lesz a legjobb
Bíró Lajos séf szerint a káposztás tészta titka az alapanyagokon múlik.
– Kinyújtom a tésztát, szépen simán, mintha egy lasagne-tészta lenne. Nem tépkedem meg, hanem így kinyújtva kifőzöm. Majd harmonikaszerűen elkezdem hajtogatni, a hajtások közé mindig rakok egy adag káposztát. Ezt így folytatom, ameddig el nem fogy a tészta, a tetejére szórok borsot és már készen is van – mondja a séf.
Kerülje a bolti piskótát!
Az általános iskola kedvenc desszertje volt ez a csokipudingos finomság. Öt darab tojást verjen habosra 30 dekagramm cukorral. Egy teáskanál sütőport keverjen össze 30 dekagramm finomliszttel és lassan öntse hozzá a habhoz közben az 1 deciliter vizet is. Lisztezett tepsiben 30 perc alatt 200 Celsius-fokon süsse készre.
A csokiöntet is hasonlóképpen egyszerű, egy tasak csokoládés pudingport keverjen össze az 5 evőkanál cukorral és a 2 teáskanál cukrozatlan kakaóporral. A szokásos módon készítse el a pudingot, csak most 8 deciliter tejet használjon hozzá. Vágja kockákra a piskótát, öntse rá a friss csokoládépudingot és már tálalhatja is a retró desszertet.
A végén kerüljön bele a tojás!
A lecsó az egyik legegyszerűbb ételek közé tartozik, mégis sokan nem tudják, hogy az ízek akkor érnek igazán össze, ha félúton kicsit leveszük a tűzről.
– Miután kicsit megpároltam a szalonnát vagy a kolbászt, leveszem a tűzről, majd megy hozzá a pirított hagyma, hadd érjenek össze az ízek. Ezek után jöhet a paprika, a paradicsom, só, bors, fokhagyma és a fűszerpaprika. Aláteszek egy deciliter paradicsomlevet és takaréklángon fedő alatt körübelül tíz percig hagyom összefőni. Ezek után készítek egy rántottát és a legvégén teszem hozzá, így darabos marad kissé, és nem lesz olyan folyós állaga a lecsónak – mondja Bíró Lajos séf.
Parmezánból is lehet panír
Schobert Norbert szerint a panírmorzsa helyett rengeteg megoldás létezik, amiket kár lenne kihagyni.
– Bármilyen húsból el lehet készíteni, én egy sertéskarajt javasolok vékonyra kikloffolva. Egy éjszakára beáztatom egy kis fokhagymás tejbe. Reszelt parmezánsajtot összekeverek egy kis lenmaggal, szezámmaggal vagy egyéb magvakkal. A tojásba nem kell sót tenni mert a parmezán már eleve sós, majd ebben meghempergetem, utána a parmezánban és már mehet is egy kis zsírba a serpenyőbe – mondja Norbi.