Lopással vádoltak meg egy élelmiszerüzletben egy hölgyet, pedig csak a turkálóban felejtettek el neki szólni, hogy az ott vásárolt pénztárcából ki kell venni a lopásgátló címkét, az jelzett ugyanis be egy másik boltban, ráadásul jó hangosan. Valószínűleg az árnyékolás miatt nem lépett működésbe a kütyü már a turiban.
Nem hagyja annyiban
Kínos dolog történt nem olyan régen egyik olvasónkkal. A hölgy arról számolt be a Borsnak, hogy egy turkálóban vásárolt egy pénztárcát, majd a vásárlás után tovább ment egy élelmiszerüzletbe. Mikor ott végzett, indult volna ki, de a lopásgátló kapu hangosan elkezdett szirénázni.
– Kipakoltatták velem az egész táskámat, szanaszét szedtek a biztonsági őrök. Nagyon kellemetlen volt, minden vásárló engem nézett. Kiderült, hogy a turkálóban vett pénztárcában maradt benne egy fémcsík, ami miatt bejelzett a rendszer – mesélte el történetét a Borsnak az asszony, aki a fogyasztóvédelemhez fordult, amiért a használt ruha üzletben nem tájékoztatták arról, hogy ki kell vennie a lopásgátló címkét a pénztárcából.
Nem ő az egyetlen, akivel már megtörtént, hogy megvett egy terméket, majd később, más üzletben bejelzett a benne maradt címke. De, hogy fordulhat ez elő?
Árnyékolva nem jelez
Alapvetően az ilyen úgynevezett lopásgátló kapuk, vagyis amin keresztül be- és kisétálnak a vásárlók az üzletekben, elektromágneses elven működnek, vagyis a kapu elektromágneses sugárzást bocsát ki, tájékoztatta a Borsot Makai Gábor etikus hecker.
– Ez a sugárzás hajt meg egy kis tekercset ebben az eszközben, az pedig meghajt egy mini rádióadót. Ez jelez a kapunak, hogy egy olyan dolog haladt át, ami képes arra, hogy jelet adjon magáról – magyarázta a Borsnak a szakértő. Abban az esetben, ha véletlenül benne marad egy fémszálas címke a termékben és jelzés nélkül el tudja hagyni a vevő a boltot, valószínűleg azért lehet, mert árnyékolva volt az eszköz. Ilyen esetben ugyanis az nem jelez vissza magáról semmit. Később azonban, ha megszűnik az árnyékolás, könnyen becsipoghat a lopásgátló kapu. Valószínűleg a Borshoz forduló hölggyel is ez történhetett.
Kutyacsipekben is ez van
Különböző termékekbe különböző típusú áruvédelmi rendszert használnak. Mást tesznek például egy ruhába és mást egy könyvbe. Ezért is fordulhat elő, hogy sokan azt hiszik, egy adott termékben nincs lopásgátló, pedig van, csak jól elrejtve. Az úgynevezett elektromágneses címkét általában a könyvekbe teszik. Ez úgy működik, hogy az aktivált, magyarul nem mágnesezett címke a jeladó és vevő kapu közé helyezve megzavarja a kettő között folyamatosan áramló rádióhullámokat. Ennek az eredménye a riasztás.
Az úgynevezett RFID-rendszer különlegessége, hogy egyedi jelet bocsát ki, így a rendszer nem csak azt veszi észre, hogy egy terméket megpróbálnak ellopni, de azt is, hogy konkrétan melyik termék az. Ilyen rendszer működik a házi kedvencekbe beültetett csipek esetében, vagy éppen a fürdők, csúszdaparkok csuklóra csatolható karóra formájú azonosítóiban is. Ugyan a Borshoz forduló hölgynek nem állt szándékában lopni, sokan mások mégis megpróbálkoznak vele, ezért van szükség egyre inkább az alig látható lopásgátlókra. A nagyobbakat ugyanis könnyebb megbuherálni.