Nemcsak savanyúságként fogyaszthatja a céklát, hanem levesként, de akár köretként is. Rengeteg vitamint tartalmaz, a vérkeringésnek, és a magas vérnyomásnak is jót tesz.
A vaj a püré titka
Gáspár Bea gyakran készít céklapürét. – Belecsavarom az egész céklákat alufóliába, teszek hozzá egy kis sót, és egy kis olívaolajat. Kétszáz fokon minimum egy órán keresztül sütöm. Szépen átpuhul, amikor elkészül. Egy fogpiszkálóval leellenőrizheti, hogy megsült-e. Ezután apró kockákra vágom és krumplinyomóval összetöröm, majd megfűszerezem sóval, borssal és egy kis rozmaringgal. A legfontosabb, hogy rengeteg vajat kell hozzáadni, hogy ne legyen ikrás – mondta el a Borsnak A konyhafőnök VIP szériájának egykori nyertese. Bea szerint, ha még selymesebb pürét szeretne elérni, akkor botmixerrel is átmehet rajta, így sokkal krémesebb lesz.
Félig nyersen a grillre
Nyugodtan rádobhatja a grillre is, ha egészséges köretre vágyik.
– Hasonlóképpen alufóliában sütöm meg, mint a pürénél, de csak félig. Miután kivettem a sütőből és megfűszereztem, kockákra vágom, vagy hosszában szeletelem és egy grill-lapon sütöm tovább – mondja Gáspár Bea.
Citromsavval tartósítható
Házilag is könnyen elkészítheti a magas vastartalmú energiabombát. Ha van gyümölcscentrifugája, akkor a megmosott céklát nyersen ledarálja, és az így kinyert levet már fogyaszthatja is. Ha tartósítani szeretné, akkor egy kis citromsavat adjon hozzá, de még így is egy-két napon belül fogyassza el. Ha nincs gyümölcscentrifugája, akkor reszelje le a céklát, majd hagyja állni egy kicsit, hogy levet eresszen, ezután kézzel vagy krumplinyomóval préselje ki a levét. Ha túl intenzívnek érzi az ízét, adhat hozzá különböző gyümölcs- vagy zöldséglevet, almalével is kiválóan párosítható.
Csillagánizs jó a leveshez
Levesként is felhasználhatja a zöldséget. Miután megdinsztelte a hagymát, a meghámozott és felkockázott cékladarabokat kicsit pirítsa meg vele együtt.
– Én csillagánizst szoktam használni. Megfűszerezem sóval, borssal és cukorral. Ezek után felöntöm vízzel és puhára főzöm a cékladarabokat. Ha eléggé megpuhultak, tejszínt öntök hozzá és egy turmixgépben krémesre pürésítem – mondja Marton Adrienn, aki polentával szereti díszíteni krémlevesét. Ehhez felforral 1 deciliter tejet egy evőkanál vajjal. Hozzáadja a kukoricadarát, majd miután elkészült, egy tepsiben egy centiméter vastagságban kihűti. Csillag formát készít belőle, amivel remek díszítést kap a levese.
Természetes a habosodás
Otthon is elkészítheti saját savanyított cékláját. Nem is kell más hozzá, mint egy nagyobb, körülbelül 720 milliliteres befőttes üveg, 6 darab közepes fej cékla, fokhagyma, és egy kis fűszer.
– A céklát meghámozom és vékony szeletekre vágom, majd rányomom a friss fokhagymát, és egy kis oregánóval megfűszerezem. Jól összedörzsölöm a szeleteket, megsózom. Érdemes ezt kesztyűben csinálni, mert a cékla befogja a kezet is. Hagyom állni néhány órát, majd beleteszem az üvegbe, és a saját levét ráöntöm. Ha még kell, akkor vizet is adok hozzá, hogy teljesen ellepje. Lezárom a tetőt és egy mélyebb tálba állítom – mondja Király Ágnes, a Fermentor blog alapítója.
A második napon elkezd habosodni, majd pár nap múlva levet ereszt, ami kifolyik a fedő alatt. Miután lecsendesedett, akkor már fel lehet pakolni a kamra polcára. Ha kinyitott egyet, akkor viszont azonnal tegye hűtőbe. Ágnes hat hét után szereti elfogyasztani, akkorra már teljesen összeértek az ízek.
Egészséges a chips
Könnyedén készíthet egészséges nassolnivalót a vörös zöldségből. Ha van aszalógépe, akkor a megsavanyított cékladarabokat helyezze a gépbe 1–2 órára. Sütőben, alacsony hőfokon sütőpapírra helyezve néhány óra alatt elkészül a chips. Időnként forgassa meg a darabokat, nehogy letapadjanak.