Egy hét, és kezdődik az iskola. Az első becsengetésig azonban még érdemes jól kihasználni az időt. De mivel? Ebben leszünk a segítségére!
A szakemberek szerint a legrosszabb, amit az iskolakezdés előtt tehetnek a szülők, hogy pánikba esnek, és fejvesztve rohangálnak a gyerekkel egyik áruházból a másikba bevásárolni. A Borsnak nyilatkozó változáskísérő és pszichológus is úgy véli: nem érdemes kapkodni, mert az csak szorongást válthat ki a gyerekből. Az első és legfontosabb, hogy a gyerek azt érezze, a szülő mindig ott van mellette, és támogatja. Ha ehhez az kell, hogy még kihasználva a jó időt állatkertbe menne a gyerek, akkor úgy, ha pedig az, hogy hosszasan beszélgetnek arról, mi fog történni az iskolában, akkor úgy.
Gillich-Csikós Andrea változáskísérőnek egy 9 és egy 12 éves gyermeke van, így tudja, miről beszél. Az ő segítségével igyekszik a Bors az olvasók segítségére lenni egy heti beosztással, mikor mit érdemes csinálni a gyerekkel a hajrában, és ami nagyon fontos: hogyan érhető el, hogy hétfőn kipihenten üljön be az iskolapadba. Hétfőtől ugyanis megszűnik az addig alszik, ameddig szeretne időszak.
Makai Gábor pszichológus azt tanácsolja, semmiképpen ne aggódják túl a suli előtti hetet a szülők. Fő a nyugalom, az iskola első napja így is, úgy is eljön, de a felesleges stressz könnyen szorongáshoz vezethet.
– Ezen a héten a legfontosabb, amit a szülő tehet a gyerekért, hogy tudatosítja benne: jelen van, vele van, számíthat rá. Bármelyik nap eljátszhatnak a gondolattal, és spontán vizualizálhatják, hogy milyen jó és rossz dolgok történhetnek az iskolában, felkészülve rá, ugyanakkor azt is tudatosítani kell, hogy egyedül is képesek megoldani a dolgokat. Meg kell nekik tanítani, hogy ha elesnek, egyedül is képesek felállni, de természetesen jó, ha tudják, hogy a szülő ott van, ha segítségre van szükség – fogalmazott a pszichológus a Borsnak.
Hétfő
Nézzék át a szülők a gyerekkel együtt a taneszközlistát, mire van szükség a következő tanévben. Mi az, ami megmaradt tavalyról és még használható, és mit kell pótolni.
Kedd
A hétfőn összeírt listával a kézben menjenek el együtt vásárolni. Adjanak a gyereknek lehetőséget, hogy ő maga válassza ki a füzeteit, hiszen úgy még több kedve lesz majd tanulni belőle.
Szerda
A gyerekkel közösen írják rá a füzetekre a nevet és az osztályt. Ez jó alkalom beszélgetni, hogy várja-e már az iskolakezdést, mitől szorong, minek örül.
Csütörtök
Itt már nagyobb hangsúlyt kap a lefekvés ideje. Az eddig megszokottnál félórával előbb érdemes ágyba bújni, hogy visszarendeződjön az iskolai rend. Ezt a félórát ugyanakkor még kitöltheti egy beszélgetés, mert valószínűleg elsőre nehezen fog menni az elalvás.
Péntek
Látogassák meg a nagyszülőket, rokonokat, hiszen valószínűleg a következő napokban ritkábban fognak találkozni velük, mint a nyári szünetben. Esetleg utána még tervezzenek meg egy suli előtti utolsó kirándulást a hétvégére.
Szombat
Menjenek el kirándulni még egyet, esetleg szervezzenek programot az osztálytársakkal, este pedig megint jöhet egy beszélgetés, amivel felkészülhet a gyerek, hogy már csak egyet alszik, és az azt követő napon irány a suli.
Vasárnap
Napközben nem kell túlzásba vinni a készülődést, késő délután azonban pakolják be közösen a táskát, készítsék ki az ünneplőt. Érdemes még előbb ágyba bújnia a gyereknek, mint eddig, mert szinte biztos, hogy izgalmában nem fog tudni könnyen elaludni.