Egy vadonatúj - és a remények szerint a többinél sokkal hatékonyabb és értelmesebb - kihívás terjed az interneten, mellyel tényleg tehetünk valamit a környezetünk megtisztításáért.
Francia diákok egy csoportja pár héttel ezelőtt indította útjára a #FillTheBottle nevű kihívást, melynek az a lényege, hogy mindenki szedjen össze annyi cigarettacsikket, amennyit csak tud, és gyűjtse azokat egy műanyag flakonban.
Kevesen gondolnák, de az elégett cigarettavégben található füstszűrő kártékonyabb még a műanyagnál is. Az anyaga cellulóz-acetát, ami egyfajta műanyag, a lebomlási ideje a körülmények függvényében pár hónaptól akár tíz évig is tarthat. Ez az anyag a talajba jutva megállítja a növények növekedését, a vízben pedig mérgezi a benne élő organizmusokat. Egyetlen eldobott csikk képes 500 ezer (!) liter vizet megfertőzni, és nem kell nagy matekosnak lenni ahhoz, hogy kiszámoljuk, milyen komoly terhelést jelent ez a természetnek akkor, ha a legóvatosabb becslések szerint is évente 4,5 trilliárd (a billió milliárdszorosa) csikket dobnak/dobunk el a földön.
Ha komolyan gondoljuk, hogy alapvető érdekünk a környezetünk megóvása, akkor most mi is tehetünk a planétánkért valamit! Vegyen mindenki egy üres palackot a kezébe, és dobálja tele csikkekkel! Legyen végre ciki a csikk!