Aktuális

A száraz dunszton múlik a télire elrakott lecsó

Bors

Létrehozva: 2019.09.16.

Télen, amikor kint esik a hó, jó visszagondolni a nyár legfinomabb ízeire. Ezeken a napokon egy gondoskodó háziasszony le­emel a kamrapolcról egy jó lecsót, és megidézi a nyarat egy finom vacsora erejéig. De hogyan marad finom a felbontásig?

60 százaléka paprika legyen

Ahány ház, annyi szokás. Mindenki másképp készíti a lecsót és másképp szereti a befőttbe zárni az ínycsiklandó ízeket. Számít a zöldségek aránya?

– Tíz százaléka hagyma, hatvan százaléka paprika, és a maradék paradicsom legyen. Ez az arány adja azt az ízvilágot, amit leginkább kedvelünk mi, magyarok – tanácsolja a Bors olvasóinak Németh József, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség hagyományőrzésért felelős Venesz-díjas séfje. – El­készítéskor a paradicsomot  mindenképpen csak a végén tegyük bele! – teszi hozzá.

Nem kell tartósítószer sem

– A száraz dunszt a lecsó elrakásának lényege. Az étel forró állapotban rögtön kerüljön a befőttesüvegbe. Fontos, hogy tartsuk a magas hőmérsékletet, mert ezzel fogjuk tartósítani. Pokrócokba bugyoláljuk az üvegeket, körül is lehet párnázni, hogy minél tovább megőrizze a lecsó a saját hőjét. Szépen lassan kell hagyni kihűlni. Ez másfél vagy akár több napig is eltarthat. Nem szükséges hozzá tartósítószer, ezzel a módszerrel tartósítható a lecsó – magyarázza Király Ágnes, a FerMentor Blog szerkesztője, hogy min áll vagy bukik az egész. 

Megspórolható az idő

Időt és energiát spórolhat meg az ember, ha van egy befőző automatája. Mi­vel tartósítószer-mentes, egészséges is. Befőző automatával a lecsó is friss és zamatos ma­rad. Mindent be lehet rajta állítani, és a gép gyakorlatilag helyettünk csinálja meg a befőzést. Egyre elterjedtebb, mert egyszerűbb vele a befőzés, ráadásul sok mindenre lehet használni: lekvárt, szörpöt, forralt bort is lehet vele készíteni. Körülbelül 20 ezer forintért már vásárolható.

Külön is el lehet tenni

Télen nemcsak ízetlenebb, de drágább is a hozzávaló.

– Van, aki teljesen készre főzve teszi el a lecsót, és van, aki nem. A paprikát és a paradicsomot el lehet tenni külön a hagyma nélkül, hiszen azt télen is be tudjuk szerezni. Ilyenkor a hagymát frissen dinszteljük, és arra öntjük rá az elrakott paradicsomot és paprikát. Semmi más nem kell a befôttbe, még só sem, hiszen elég, ha a készítéskor ízesítjük – tudta meg a Bors Király Ágnestől.

A séf tippje

A paprikát haránt vágásokkal szeletelje fel, mert így nem fog szétesni – javasolja a Venesz-díjas séf.

Milyen zöldséget válasszunk?

– A paradicsomnál az a legfontosabb, hogy minél lédúsabb legyen – árulta el a Borsnak a FerMentor Blog szerkesztője, aki a vastag húsú lecsópaprikát javasolja.

Ugyanezen az állásponton van Németh József is.

– A legjobbnak én a lecsópaprikát tartom, és ez a leg­olcsóbb is. Kissé vastagabb a húsos része, mint a többi­nek, ezért könnyebb vele dolgoz­ni, nem lehet olyan könnyen szétfőzni. A jó lecsóban roppanó­sak a zöldségek, ne főzze túl! – vallja.

Menjen vagy maradjon a héj?

A Bors által megkérdezett hagyományőrző séf szerint csak azok szokták meghámozni a paradicsomot, akik nem szeretik az összepöndörödött héjat, és amúgy is ki szokták azt válogatni.

Véleménye szerint ízben nem lesz más. Ha héj nélkül főzi, akkor a paradicsom alsó részébe kereszt alakba vágjon bele, majd egy villával pár másodpercre mártsa lobogó vízbe. Ha így jár el, pillanatok alatt le tudja szedni a paradicsom héját.

Nem áll el örökké

A tartósítószer-mentesen befőzött lecsót fél éven belül ajánlott megenni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek