Aktuális

Átok végzett Ötzi, a jégember kiszabadítóival?

H. N. Zs.

Létrehozva: 2019.09.07.

Egy amatőr hegymászó pár bukkant rá egy rejtélyes, jégbe zárt holttestre, amelyről hosszas vizsgálat után a kutatók kiderítették: orvul ért támadás okozta a vesztét.

Átok végzett Ötzi, a jégember kiszabadítóival?

150 ezer eurós jutalom

Ötzit, a jégembert 1991 szeptemberében egy nünbergi házaspár, Erika és Helmut Simon fedezte fel egy túra alkalmával Olaszország és Ausztria határán, az Alpokban, 3210 méteres magasságban. A mumifikálódott holttest a régészet szempontjából fontos lelet, így sok kutató érdeklődését felkeltette. Már megtalálásakor is nagy szenzációnak számított, de annak idején még azt hitték, egy szerencsétlenül járt hegymászóra bukkantak, akinek 1941-ben veszett nyoma a környéken, ám a jégcsákány és a körülötte talált ősi tárgyak arról árulkodtak, több ezer éves tetemről van szó.

Mivel az olasz törvények szerint a régészeti leletek megtalálóit az érték 25 százaléka illeti meg, a Simon házaspár nem fogadta el az elsőnek felajánlott 5000 eurós jutalmat, inkább belement egy hosszú pereskedésbe. Végül 2008-ban 150 ezer euró ütötte a markukat.

Gyilkosság áldozata lett

Eleinte úgy sejtették, az éhség vagy a hideg végzett Ötzivel, de később kiderült: meggyilkolták. Egy olasz-svájci kutatócsoport szerint a bal vállába fúródott nyílhegy végzett vele, amely súlyos belső vérzést okozott, és gyors halálhoz vezetett. Egy másik, olasz-osztrák csapatnak hála viszont egy új elmélet látott napvilágot, miszerint Ötzi nem a nyílvesszőből eredő sérülésbe halt bele. A támadója a nyílvesszővel csak ártalmatlanította, majd szemből fejbe ütötte, amitől valószínűleg hanyatt esett, és beverte a fejét egy kőbe, így koponyaagyi traumában hunyt el. Támadója valószínűleg megpróbálta megfordítani őt, mert a seb körül alvadt vért találtak, és a testtartása is természetellenes volt. Ezekből arra gondolnak a szakemberek, hogy megpróbálta kihúzni vagy letörni a nyílvesszőt a testből.

Befolyásos ember volt

Egy harmadik elmélet szerint konfliktusba keveredett, így menekülőre kellett fognia. Egyre magasabbra menekült, és egy sziklamélyedésbe húzódott egy hirtelen jött hóvihar miatt, majd a gleccserfolyam jégpáncélba zárta. Valószínűsíthető, hogy befolyásos ember volt, ugyanis épségben megmaradt rézbaltája, ami akkoriban rendkívül nagy értéknek számított. Feltételezhető, hogy támadója az értékei miatt végzett vele. A holttestet egyébként hat évig a gleccseréhez hasonló körülmények között tárolták, miközben alaposan megvizsgálták és konzerválták. Később régészeti múzeumba szállították, és ott új technikával felszerelt mélyhűtő vitrinben állították ki.

Furcsa halálesetek

Sokan úgy vélik, kár volt megbolygatni a holttestet, mert megtalálása óta több haláleset is történt az Ötzivel foglalkozók körében. Hasonlóan halt meg például a felfedezője, Helmut Simon. A hegymászó 67 évesen szenvedett balesetet az osztrák Alpokban, és a hegyimentők egy heti keresés után 2200 méter magasan, egy szakadék mélyén bukkantak rá jégbe fagyva. Simon temetése után nem sokkal egy hegyivezetővel végzett szívroham, aki részt vett az Ötzi megtalálója utáni kutatásban. Közúti balesetben halt meg a lelet felfedezése után egy évvel Rainer Henn, az inns­brucki egyetem patológusa, aki jelen volt Ötzi kiemelésénél és szállításánál. Ráadásul Henn épp egy Ötziről szóló konferenciára tartott. Kurt Fritz hegyivezetőt pedig lavina temette maga alá. Ő volt az, aki kiszabadította a holttestet a jégből. Azt, hogy ezek után érde­mes-e tovább feszegetni Ötzi titkát, mindenki döntse el maga…

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek