Aktuális

D-vitaminnal űzheti el az őszi megfázást

B. B. A.

Létrehozva: 2019.09.23.

Egyre hűvösebbek a reggelek és egyre többen nyomják otthon az ágyat megfázás miatt. Ilyenkor a legtöbben a C-vitamint hívják segítségül, pedig a feleslegesen bevitt mennyiséggel nem sokra megy a szervezet.

D-vitaminnal űzheti el az őszi megfázást

Forrás: iStock

Kinevetik a vírusok a C-vitamint

Abban semmi meglepetés nincs, hogy ősszel gyakrabban kapunk el légúti fertőzéseket. Szinte alig van rajtunk néhány napig az őszi kabát, már vehetjük is le és cserélhetjük jó meleg pizsamára és takaróra a meghűlés miatt. Az viszont már igen meglepő információ, amit a Bors megtudott Komáromi Zoltán háziorvostól. Azt mondja ugyanis, hogy bár szeretjük azt hinni, de a C-vitamin nem mindenható, sőt vírusos megbetegedés esetén szinte semmit nem segít.

– A vírusok tulajdonképpen kinevetik a C-vitamint. Nincs szükség többre belőle, mint amennyi az alapvető élelmiszerekben, úgy, mint a kenyérben, a krumpliban vagy egy tányér levesben van – kezdte a Borsnak a háziorvos.

Patika helyett megelőzés

– A vírusos megbetegedésekre felesleges C-vitamint szedni, mert semmilyen haszna nem lesz – állítja a doktor. A magyarázat erre az, hogy a C-vitamin vízoldékony, 24 órán belül a vesén keresztül távozik a felesleg.

– Ha rettenetesen nagy dózisban visszük be a szervezetbe, 1000–1500–2000 milligrammal, az egyetlen egy dolgot fog jelenteni: többet ürítünk ki. Persze a normális életvitelhez kell a C-vitamin, de ha túlkínálom a szervezetet vele, attól még nem leszünk kevésbé immunisak a betegségekre. Azt az energiát, amit a C-vitaminok bevásárlására és bevételére szánunk, inkább a betegség elkerülésére kellene fordítani – magyarázta el a Borsnak Komáromi Zoltán.

Kevesen tudják, de a szervezet immunitására a D-vitaminnak sokkal nagyobb szüksége van. Ez egy fontos kellék, mert nem termelődik a bőrünkben, mivel nem süt annyit a nap ősszel és télen, mint nyáron.

– Ennek a hiánya miatt lehetünk fogékonyabbak a meghűlésekre, megfázásokra – mondta el a háziorvos a Borsnak.

33 fokban boldogan fürdőznek a bacik

– A felnőttek körében a náthát a legtöbbször az úgynevezett rhinovírusok okozzák – magyarázta Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa. – Kutatások arra a következtetésre jutottak, a rhinovírus számára a 37 fok alatti testhőmérséklet kedvező feltételeket jelent. Az orrüreg kellemes 33 fokos hőmérsékletével ideális környezetet biztosít számukra. Valószínűleg ez is szerepet játszik abban, hogy a felnőttek évente átlagosan két vagy három megfázáson esnek át – fejtette ki az orvos.

Ilyenkor pedig, valószínűleg a direkt, az arcunkba kapott reklámok miatt a legtöbben a C-vitaminért állnak sorba a patikákban. Pedig a D az, amire igazán szüksége van a legyengült szervezetnek.

– Csak úgy tudunk elkapni egy vírusfertőzést, ha az a szánkon keresztül bejut a szervezetbe. Ha a torkunkban levő nyálkahártya száraz, akkor sokkal könnyebben megtámadhat bennünket egy vírus, ezért fontos, hogy sokat igyunk. Ha nem iszunk elég folyadékot, magyarul nem öblítjük le időnként a garatot, nagyobb az esélye a vírus és a baktérium elszaporodásának – tette hozzá Komáromi Zoltán.

Így kerülhető el a nátha

Ne menjünk olyan közegbe, ahol ránk tüsszentenek.
Ne fogjunk olyan emberrel kezet, akiről láttuk, hogy előtte tüsszentett bele a tenyerébe.
Igyunk sok folyadékot.
Alapvető az elegendő alvás, a rendszeres, mértékkel végzett testmozgás és a tápanyagokban gazdag, egészséges étrend.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a rendszeres kézmosás fontosságát.
Tüsszentésnél, ha nincs kéznél zsebkendő, akkor ne a tenyerünket, hanem a könyökhajlatot használjuk, hogy meggátoljuk a kórokozók levegőbe jutását.
Kerüljük a közös evőeszköz-, pohárhasználatot, ha betegek vagyunk.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek