A szerencsejáték-függőknek már van arra lehetőségük, hogy kitiltassák magukat a kaszinótermekből, megelőzve a teljes anyagi összeomlást. Lapunk egy súlyos szenvedélybeteggel beszélgetett.
Forrás: iStock
„400 milliót buktam már el szerencsejátékkal, és még mindig nem tudok leállni vele.” Saját, megrendítő történetével fordult a Bors szerkesztőségéhez egy középkorú férfi, Dávid.
– Akkor kezdődött, amikor sok pénzt vesztettem részvényekkel. Ezt a pénzt akartam visszanyerni, de olyannyira beszippantott a gépezet, hogy az örökölt pesti belvárosi lakásaimat, aztán a család több budai ingatlanát, végül a műkincsgyűjteményemet is eladtam, hogy pénzhez jussak. Végül már több száz millió forintot buktam el a kaszinókban, főként külföldön – mesélte el a Borsnak Dávid, aki azóta éjszakánként taxizik, hogy legyen bevétele, amit aztán persze újra eljátszik. Az egykor kifejezetten vagyonos embernek semmije sem maradt, és a taxi sem az övé, hanem csak bérli.
Dávid története hihetetlennek tűnik, pedig nincs egyedül problémájával. Sokan nem tudják, de a Szerencsejáték Felügyeletnél három éve már kérhető önkorlátozás. Egy nyilatkozat kitöltésével a játékos a kaszinó́ba, kártyaterembe és az online oldalakra való belépé́sét meghatá́rozott idôre lehetetlenné teszi.
A legtöbben a maximális, ötéves önkorlátozást választják, tavaly már több mint kétszázan éltek a lehetőséggel, az idei év első felében pedig mintegy százötvenen – a Magyar Hírlap információi szerint. A Borsnak nyilatkozó addiktológus, Zacher Gábor ugyanakkor azt mondja, nem mindig ez a legjobb megoldás.
– A játékfüggők abban különböznek a nem függőktől, hogy nem képesek nemet mondani a játék közben az agyban megnövekedett adrenalinszint miatt. Ez egy betegség, de nem gyógyszerrel kell kezelni, hanem pszichoterápiával – mondta az orvos.