Évente 200-300 szén-monoxid-mérgezés történik hazánkban, amiből 10-15 halállal végződik. Ennek ellenére a magyarok még mindig nem veszik komolyan a felkészülést a fűtésszezonra.
Kevesen tudják, hogy a hivatalos fűtésszezon nem októberben, hanem szeptember 15-én indul, ugyanis akkortól lesznek egyre hidegebbek az éjszakák. Az viszont igaz, hogy ténylegesen csak október 15-én melegednek fel a radiátorok a távfűtéses lakásokban, amennyiben nincs extrém hideg. A tapasztalatok azt mutatják, hogy egyre több ember hagyja az utolsó pillanatra – azaz szeptemberre – a fűtési rendszer ellenőrzését. Pedig a fél éven át nem használt eszközökben meglazulhatnak a tömítések, elmozdulhatnak az alkatrészek.
Minden készüléket évente egyszer ellenőriztetni kell, legyen szó bármelyik fajtáról – ezt ajánlja az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a szerelők is. Bizonyos esetekben viszont nem nyár végén vagy ősszel kellene szakembert hívni, hanem éppen tavasszal. Ilyenek a kombinált rendszerek, amelyek fűtést és meleg vizet is adnak. Ezek „nem pihennek”, hiszen az utóbbit egész évben termelik.
– Ezeket nem most kell karbantartani, mivel ugyanaz az égő, és ugyanaz a rendszer működik folyamatosan. Az ilyen kombinált berendezéseket a fűtési szezon végén kell megnézetni, akkor ideális – figyelmeztet Kulcsár Zoltán gázszerelő.
Csak akkor derül fény az elöregedési vagy a műszaki problémákra, ha egy szakember bizonyos időközönként ellenőrzi a fűtőeszközöket. A katasztrófavédelem szerint ráadásul sokan anélkül alakítják át vagy korszerűsítik a lakás fűtését, hogy előtte kikérnék szakértő véleményét. Ez pedig később tragédiához is vezethet.
– A mai jól szigetelő nyílászárók légáteresztő képessége minimális, ezáltal jelentősen csökken az épületekbe bejutó oxigén mennyisége. Ha más módon nem garantált a levegő pótlása, akkor a nyílt lánggal működő vízmelegítő vagy fűtőeszköz elhasználja a szoba levegőjét, és csak (rövid) idő kérdése a szén-monoxid megjelenése halálos mennyiségben. Ezért kell az új ablakokba résszellőzőt szereltetni – hangsúlyozza a hatóság. A legtöbb probléma egyébként a fürdőszobában van, mivel kicsi a légtér, a mérgező gáz pedig jobban megmarad.
– Szén-monoxid valamennyi olyan tüzelő-, fűtő-, vízmelegítőeszköznél kialakulhat, ami nyílt lánggal működik, legyen az kandalló, gáz- vagy vegyes tüzelésű kazán, cirkó, cserépkályha vagy konvektor. Tévhit, hogy csak gázüzemű készülékek esetén alakulhat ki a mérgező gáz – magyarázza a Borsnak Dóka Imre, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőhelyettese.
A radiátorok légtelenítését maga a tulajdonos is el tudja végezni, viszont a konvektorok és egyéb hőtermelő berendezések átvizsgálását csak szakember végezheti el.
A magyar lakások nagy részében gázt használnak az otthon felmelegítésére, ezeknél az eszközöknél pedig kell a rendszeres ellenőrzés. A szakemberek megtisztítják a készülékeket és be is állítják, hogy azok gond nélkül és biztonságosan működhessenek majd a leghidegebb hónapokban.
Ilyenkor, ősszel a szerelők tele vannak munkával, folyamatosan úton vannak, hogy a fűtőeszközöket ellenőrizzék. Kulcsár Zoltán gázszerelő tapasztalata szerint erre csak nagyon kevesen gondolnak időben.
– A régi kuncsaftok tudják, hogy ilyenkor már csak két-három héttel későbbre tudok időpontot adni, így ők előre gondolkodnak. Sokan úgy vannak vele, hogy a fűtésszezon előttig ráér az átvizsgálás, abba azonban nem gondolnak bele, hogy amennyiben javítani is kell a készüléket, akkor az már nagyon sok időbe telik, mire készen lesz – mondja a gázszerelő, hozzáfűzve: ha évente karbantartják az eszközöket, akkor nagy baj már nem lehet, mivel az éppen a lehetséges problémák elhárítására szolgál.
Szeptember 15. és október 14. között, azaz a tényleges fűtési szezon előtt a budapesti távfűtéses társasházak egyszer ingyen kérvényezhetik, hogy meleg legyen, azaz felfűtsék a rendszert. Így kiderülhetnek az esetleges problémák. Ezen az időszakon kívül viszont fizetni kell a Főtávnak a szolgáltatásért.
Ha olyan családi házban vagy társasházban él, ahová nincs bejegyezve cég, a kéményseprés teljesen ingyenes. A szakember akkor megy ki, amikorra a tulajdonos vagy a közös képviselő időpontot foglal.