Aktuális

Kisebb az újépítésű ház rezsije mint a felújításért kiáltó régié

Bors

Létrehozva: 2019.09.17.

Használtat vagy újat? Felújítandót vagy felújítottat? Melyik típusú ingatlannal jár jobban az ember?

Kisebb az újépítésű ház rezsije mint a felújításért kiáltó régié

Forrás: iStock

Ha lakásvásárlásra adja a fejét, rengeteg szempontot kell figyelembe vennie: fontos az új vagy használt lakás ára, megközelítése, vizesedése, falazata, a tető és a nyílászárók állapota, a burkolatai, és a sor még folytható lenne. Az ingatlanportálokon – köztük az Ingatlanbazar.hu-n – rengeteg otthont kínálnak, de a keresgélők előtt nem feltétlenül ismertek a buktatók.

Legyen alapos!

Új építésű ingatlanok vásárlásakor gyakran olyan lakásért ad foglalót a vevő, amely még el sem készült. – Hátrány, ha a vevő nem ismeri a kivitelező céget és a munkája minőségét sem. Azzal is számolni kell, hogy a vásárlónak sajnos nem mindig van beleszólása a burkolat, a szaniterek, a beépített bútorok kiválasztásába – magyarázza a Borsnak Ráski Tamás, a Nívó Ingatlanforgalmi Szakértői Iroda vezető szakértője. Hozzátette, az új építésű lakások előnye, hogy a mai kornak megfelelő építészeti előírásoknak megfelelőek, így biztosan gazdaságosabban lakhatók.

Nem szökik a meleg

A beépített közműrendszerek (vezetékek, csatorna, fűtés) újak, így hosszú éveken keresztül ga­ranciálisak, és hibátlanul működnek. A karbantartási költségen kívül csere- vagy felújítási költség nem merül fel. Az épülő új ingatlanok hőszigetelést kapnak, így a hőveszteség jelentősen kisebb, mint a régi, nem hőszigetelt lakásoké. Ezért az újabb lakás fenntartása már a kezdetektől kevesebbe kerül, mint a több szempontból is felújításért kiáltó régié.

Hiányoznak a leírások

A felújításra szoruló lakások hátránya, hogy az esetleges átalakítás vagy a felújítás költsége nehezen kalkulálható ki pontosan, ráadásul egy régebben, akár évtizedekkel korábban épült ingatlan esetében a műszaki tervek, például az elektromos hálózatról, a fűtésrendszerről, a padló alatt futó csatornahálózatról, a vízvezeték-rendszerről szóló le­írások már nincsenek meg. Az új építésűnél ezeket kézhez kapja a vevő. A felújításhoz le kell szervezni a szakiparosok megbízását, mert az építőiparban jelenleg túlterhelt a szakiparág. A szakértő szerint egyébként eladás előtt nem célszerű a ki­sebb felújításokon kívül több pénzt beleölni az ingatlanba, mert ennek összegét általában a vevő nem fizeti meg. Gyakori, hogy az új tulaj a megvásárlást követően drágán visszabontja, és újraépíti a saját stílusában.

Csak engedéllyel

Fontos, hogy csak akkor szálljon be a beruházásba, ha a kivitelező már rendelkezik az épülő ingatlanra vonatkozó jogerős építési engedéllyel. A lakások határidőre történő kivitelezésének nagy biztonságot ad, ha a kivitelező nem alvállalkozói rendszeren keresztül végzi a szerkezetépítést, hanem lehetőség szerint saját alkalmazottakkal. Érdemes a szerződésben rögzíteni, hogy milyen kötbér terheli a beruházót, amennyiben nem készül el határidőre a projekt.

Írásban intézze!

A fizetés ütemezését érdemes a készenléti fokok megvalósulásához igazítani, és ebben megállapodni, ezt írásban rögzíteni. A szavak ereje itt nem elég. A felelős műszaki vezető mindig írásban nyilatkozzon az aktuális készenléti fokról, csak ezután fizessünk! – Ma már egyre többen választják a kulcsrakész lakásokat, ezek ugyan drágábbak a szerkezetkészeknél, mégis ez bizonyul az egyszerűbb megoldásnak. Egyrészt kevés a jó mesterember, akinek alkalmazásán ráadásul nem is spórol a lakástulajdonos, sőt sokszor még többe is kerül, mint a beruházó általi, kulcsrakész kivitelezés. Célszerűbb a kivitelező saját csapatával megcsináltatni minden munkálatot, hiszen ez a legtöbb esetben anyagilag és a garanciális szempontokat is figyelembe véve jobban megéri – magyarázza Győző-Molnár István, az Ingyen Energia Ház Kft. ügyvezetője. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek