Aktuális

Magyarok teremtették meg az Álomgyárat

Bors

Létrehozva: 2019.09.17.

Olyan filmeket köszönhet a világ honfitársainknak, mint a Casablanca vagy a My Fair Lady.

Forrás: AFP

Százhuszonhat – épp ennyi évvel ezelőtt szeptember 16-án látta meg a napvilágot Korda Sándor Pusztatúrpásztón. Kisgyerekként még nem is sejthette, hogy nemcsak lovaggá üti az angol királynő 1942-ben, ha­nem az európai és hollywoodi filmgyártás hőskorának alapműveit készíti el.

Már az 1910-es években több mint huszonöt filmet forgatott, majd 1919-ben, a Tanácsköztársaság bu­kása után felesége Bécsbe me­nekítette, ahol a német filmgyártás egyik nagyágyúja lett. Az 1920-as évektől egyszerre dolgozott Nagy-Britanniában, Hollywoodban és Franciaországban. Neki kö­szönhető, hogy Hollywoodban kiemelt figyelmet kaptak a brit filmek, hála az 1933-as VIII. Henrik magánélete című világsikernek.

Nem csak rendezőként alkotott maradandót, de producerként is: a negyvenes-ötvenes években olyan klasszikusokat hozott tető alá, mint A dzsungel könyve, az Anna Karenina vagy a III. Richárd. Korda há­romszor nősült. A harmincas évek legnagyobb angol sztárja, Merle Oberon is a felesége volt. Szívinfarktusban hunyt el 1956-ban, 62 évesen. A Brit Filmakadémia az év legki­emelkedőbb filmjeinek járó díjat Korda Sándorról nevezte el. Ugyancsak ő a névadója az Etyeken létesített Korda Filmstúdiónak. 

A Budapesten született Kertész Mihály (Michael Curtiz) az 1942-es Casablanca rendezéséért megkapta az Oscar-díjat. A képen Humphrey Bogart és Ingrid Bergman a filmből.

Rózsa Miklós (balra Gene Kellyvel) olyan filmekhez készített kísérőzenét, mint a Ben-Hur, az El Cid, vagy Hitchcock Spellbound című alkotása. Három alkalommal tüntették ki Oscar-díjjal.

A nagydorogi színésznő, Bánky Vilma a némafilmkorszak sztárja volt Hollywoodban. Legnagyobb sikerét a kor férfi szexszimbólumának kikiáltott Rudolph Valentino mellett aratta A sejk fiában.

Fuchs Vilmos (William Fox) (balra) 1915-ben hozta létre a Foxot, majd 1935-ben a 20th Century Fox céget. Az Érik a gyümölcs, A leghosszabb nap és A majmok bolygója is ennek a stúdiónak az aranykorához kötődik. A ricsei szatócscsaládból származú Cukor Adolf (Adolph Zukor) 1912-ben alapította meg a Paramount Pictures filmstúdiót, melyhez olyan világsikerek fûződnek, mint a Római vakáció, a Psycho, a Forrest Gump vagy a Titanic. Zukor irodájában az álláskeresőket ez a felirat fogadta: „nem elég magyarnak lenni”. Csak néha, halkan fűzte hozzá: „de azért segíthet”. A filmmogul 1949-ben életművéért Oscar-díjat kapott.

George Cukor (balra) Stewart Granger társaságában a My Fair Lady rendezéséért vehette át az Oscart 1964-ben.

Rex Harrison, Audrey Hepburn, Jack Warner és George Cukor az Oscarral.

Hollywood aranykorában a legismeretebb magyar származású színészek: Gábor Zsazsa (a képen férjével, Conrad Hiltonnal).

 Lugosi Béla (alul jobbra) és Lukács Pál (Paul Lucas) volt. Utóbbi 1943-ban, az Őrség a Rajnán című filmért vehette át a legjobb színésznek járó Oscar-díjat

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek