Titokzatos jeleket, úgynevezett gyors rádiókitöréseket észlelt az űrből a valaha épített legérzékenyebb rádióteleszkóp. Már 2012 óta veszik ezeket a kitöréseket. A Borsnak nyilatkozó csillagász szerint városnyi méretű atommagok robbanásáról lehet szó.
Forrás: iStock
Ezúttal vajon tényleg az idegenek küldtek üzenetet a létezésükről?
A legtöbbünknek egész biztosan ez a kérdés fordul meg a fejében a szenzációs hír hallatán. A kínai óriás teleszkóp, amely a valaha épített legnagyobb és legérzékenyebb rádiós teleszkóp, titokzatos jeleket fogott be a Földtől mintegy hárommilliárd fényévnyi távolságra lévő forrásból. Ez szinte felfoghatatlan távolság. A műszer úgynevezett gyors rádiókitöréseket (Fast Radio Burst, FRB) észlelt, és gyakorlatilag évek óta érkeznek ezek a jelek. De miről is van szó pontosan?
500 méteres csővel figyelték
A gyors rádiókitörések a legfényesebb kitörések az univerzumban. Azért nevezik gyorsnak, mert a jeleik rövidek, alig néhány milliszekundumos rádióimpulzusok, a frekvenciájuk pedig egyre csökken.
Ez arra utal, hogy mivel a jel több milliárd fényévet utazott a forrástól a Földig, ritkul is. A csillagászoknak azonban egyelőre fogalmuk sincs, mi lehet ezeknek a rádiókitöréseknek a forrása. Az ismétlődő észlelés azonban segíthet a fizikai működésük és eredetük megismerésében. A kínai tudósok egy nagyon érzékeny műszert, egy fél kilométer átmérőjű, FAST nevű rádiótávcsövet szereltek a teleszkópra, ezzel figyelték meg
a kitörést. Az észlelés után a tudósok most egyeztetnek, feldolgozzák a jeleket – közölték a Kínai Tudományos Akadémia Állami Csillagvizsgáló Intézetének kutatói.
Hét éve tudnak róla
A mostani jelenség a valaha észlelt legmagasabb számú kitörés, ami az „FRB121102” nevet kapta, egyáltalán nem véletlenül.
– Bár valóban nagy dolog, és a jelenség igazán különös, de lehetett rá számítani – mondta a hírre reagálva a Borsnak Kiss László csillagász. Mint magyarázta, ezt az elnevezés is mutatja: az „FRB121102”-ben a 12 az évszámot, vagyis 2012-t jelzi, a 1102 pedig azt, hogy abban az évben november 2-án érzékelték először a rádiókitörést. Magyarul, már hét éve tudnak róla a csillagászok.
– Ezt a kitörést úgy kell elképzelni a gyakorlatban, hogy a rádióban hirtelen elkezd sípolni az ég egy helynél. Korábban azt gondolták, hogy ezek csillagrobbanások lehetnek, de aztán rájöttek, ez téves feltételezés. Most azt gondoljuk, hogy városnyi méretű atommagok, gyorsan forgó neutroncsillagok okozzák ezt az egészet – magyarázta a Borsnak a csillagász. Mint elmondta, a jelenségről tavaly azután számoltak be a legnagyobb presztízsű szaklapok, hogy a kanadaiak több ismétlődő kitörést fedeztek fel. Akkor derült ki, hogy nem a csillagok szétrobbanása okozza a jelenséget. A legnevezetesebbet, a mostanit „nyerték meg” a kínaiak, fogalmazott Kiss László.
Magyar siker az első
Ugyan az „FRB121102” forrását nem sikerült még megtalálni, 2017-ben már sikerrel jártak egyszer a kutatók, köztük egy magyar szakember. Akkor sikerült lokalizálni egy gyors rádiókitörés-forrást. Az eset azért világszenzáció, mivel erre addig még nem volt példa. A magyar résztvevő, Paragi Zsolt akkor nyilatkozott is a Borsnak.
– Ez lehetőséget adott nekünk, hogy az égbolt ezen részét kiemelten figyeljük, várva egy új kitörésre. A pontos helymeghatározáshoz több rádióteleszkóp összehangolt működésére volt szükség, amelyek egymástól nagy távolságra helyezkednek el. Ez az én szakterületem is – magyarázta az akkor éppen Hollandiában dolgozó Paragi Zsolt.
– A kitörés helyén egy apró galaxist találtunk, aminek a távolságát hagyományos távcsővel meg lehetett határozni. Így sikerült elsőként komoly bizonyítékot találnunk arra, hogy ezek a különleges, gyors rádiókitörések nagyon távoli csillagvárosokból származnak – fejtette ki a tudós.