A babonás emberek biztos nem örülnek, hogy idén két 13-a esik péntekre: a szeptemberi és a decemberi is. Megnéztük, miért hangzik máig baljósan ez a dátum.
De miért félnek sokan nemcsak a péntek 13-tól, hanem magától a számtól, és miért tulajdonítunk varázslatos, ártó vagy segítő mágikus erőt bizonyos számoknak?
Az ember már kicsi korában, óvodásként meséket hallgatva, majd később iskolásként megismer néhány állandóan ismétlődő „meseszámot”. A királynak 3 lánya van, a szegény ember 3 fia indul el szerencsét próbálni, 3 próbát kell kiállniuk és 3 kívánságuk lehet, a törpék száma 7, a sárkánynak 7 feje van, a csizma 7 mérföldes… és sorolhatnánk. Többen a szerencseszámok közé sorolják ezek szorzatát, a 21-et is, olyannyira, hogy a lottón a 3, 7, 21 állandóan megjátszott számuk.
Bibliai magyarázat
Ősidők óta hisznek az emberek abban, hogy a számok meghatározzák sorsunkat, és minden számnak mágikus jelentése van. A számok csodás tulajdonságait évezredek óta vizsgálják gondolkodó elmék, és magyarázzák a különféle babonák hívői. Végleges válaszok nem születtek arra, hogy miért „öröklődnek” generációkról generációkra egyes számok a hozzájuk kapcsolt jó vagy rossz hatásokkal – csak találgatni lehet az eredetet.
A 7-es számra magyarázat, hogy hét nap a teremtés ideje, a katolikus vallásban fontos szerepe van a hét főbűnnek és a hét szentségnek. Az Ószövetségből ismert Jerikó ostroma, amelyet hét napon keresztül járt körül hét pap, és hét harsona hangjára omlottak le végül a falai. Hét világcsoda van, és hét dombon épült Róma. A hetes számot választották mintegy négyezer évvel ezelőtt a titokzatos sumérok a napok ciklusának, a hétnek a megalkotására. A középkori felfogás szerint az igazság megismeréséhez a hét szabad művészet vezetett el.
Szerencsés szerencsétlenség
Bár egyesek kifejezetten szeretik, az inkább szerencsétlenséget hozónak elkönyvelt 13-as eredete az lehet, hogy ennyien ülték körül az asztalt az utolsó vacsorán. A néphit szerint, ha tizenhárom ember ül egy asztalnál, valaki hamarosan meghal közülük. Még ma is babonás félelem övezi ezt a számot, az Egyesült Államokban például nem létezik 13. emelet a hotelekben, a kórházakban 13-as szoba.
Statisztikák szerint sokan vannak, akik ezen a napon nem ülnek repülőgépre, vonatra, nem kötnek üzleteket, és ha nem feltétlenül szükséges, nem operáltatják meg magukat. A pénteki nap pedig azért „rossz”, mert Jézust aznap feszítették keresztre. Más vélemények szerint a péntektől való rettegés gyökere lehet az is, hogy az 1800-as évekig ez a nap volt a hóhér napja, ekkor hajtották végre a nyilvános kivégzéseket.
A tökéletes után
A 12-es is különleges szám, a tökéletességet jelenti: az év 12 hónapból áll, Jézusnak 12 apostola volt. A 13-as talán éppen azért baljós, mert a tökéletes után következik, így teszi tönkre az előtte lévő számban megtalálható egységet. A számmisztika más értelmezése szerint a 13-as szám jegyeit összeadva 4-et kapunk, amely egyes népeknél a halál száma. Nem véletlen, hogy Kínában például nem akasztanak egymás mellé 4 csengettyűt vagy 4 bambuszrudat.
Állítólag az ezen a napon beszedett orvosság nem használ, és ha ruhát varrunk, az is rosszul sikerül. Amelyik állat ilyenkor ellik, annak az utóda valószínűleg beteges lesz. Az elvetett mag silány termést hoz, és a tizenharmadikán köttetett házasság csak válással végződhet.
A babonás emberek lefekvés előtt 13 tárgyat érintenek meg, vagy 13 szót mondanak, hogy feloldják a rontást.
A babona a gazdaságra is káros lehet: 1978-ban az Egyesült Államokban készítettek egy felmérést, melynek meglepő eredménye az volt, hogy a tizenharmadikák akár egymilliárd dolláros veszteséget is okozhatnak. Ezen a napon ugyanis sokan nem mennek dolgozni, nem váltanak vonat- vagy repülőjegyet és nem vásárolnak.