Mától több változással is találkozik az, aki a postára megy, vonaton utazik, vagy online vásáról. A legfontosabbakat gyűjtöttük össze.
Forrás: iStock
Jegyet csak automatából
Múlt péntek óta egészen szeptember 22-ig nem nyitnak ki a jegypénztárak a Nyugati pályaudvaron. Az utasok így csak az automatákból juthatnak hozzá jegyeikhez. A Közlekedő Tömeg arra hívja fel a figyelmet, hogy a tizenegy pénztár és tizennégy automata helyett összesen csak négy automatánál lehet minden fizetési eszközzel jegyet venni.
Megszűnik a tértivevény a postán
A legtöbb intézmény igyekszik modernizálni és ezzel hatékonyabbá tenni a munkáját és ez által kényelmes szolgáltatást nyújtani az ügyfelek számára. Így van ezzel a Magyar Posta is, hiszen szeptember 1-jétől működik az új kézbesítési rendszerük, melyen mindenki nyomon követheti levelei útját. Ehhez csak egy küldeményazonosítóra lesz szükség, mellyel a posta holnapján vagy mobilapplikáción keresztül követhetjük az ajánlott vagy a tértivevényes küldeményeink útját.
A papír alapú tértivevények év végi kivezetését kormányrendelet írja elő, így januártól csak elektronikusan működik majd. Az új rendszernek köszönhetően az ügyfelek számára átláthatóbb és biztonságosabb lesz a rendszer, a Magyar Posta számára pedig hatékonyabbá válik a kézbesítés, és gyorsul a feldolgozás.
Őszi érettségi
Több olyan tantárgy is van, melyet a nebulók már nem tanulnak végzősként. Ilyenkor nem kell nyárig várniuk ahhoz, hogy számot adhassanak tudásukról, ősszel is beülhetnek a vizsgapadba. Szeptember 5-ig lehet jelentkezni az október-novemberi érettségi vizsgákra. A vizsgázóknak lehetőségük van rendes, szintemelő, kiegészítő, ismétlő, pótló és javító vizsgát tenni. Előrehozott vizsgát most nem lehet tenni. Az őszi vizsgaidőszakban a kijelölt középiskolák és a kormányhivatalok szerveznek érettségiket. Erről minden információ megtalálható az Oktatási Hivatal honlapján. Idén az őszi érettségi vizsgaidőszak október 11-től november 22-ig tart majd.
Eltörölték a magántanulói státuszt
Érdemes odafigyelni a köznevelési változásokra is, hiszen módosult a köznevelési törvény.
Ennek értelmében szeptember elsejével megszűnik a tanulók számára az a lehetőség, hogy kötelezettségüket magántanulóként teljesítsék, és helyébe az egyéni munkarend lép. Az eddigiekben a tanuló számára a magántanulói státuszt az intézmény igazgatója határozatban engedélyezte, szeptember 1-jével viszont a szülő, nagykorú tanuló esetén pedig a tanuló kérelmét a felmentést engedélyező szervhez nyújthatja be a tanévet megelőző június 15-éig. Csak abban az esetben nyújtható be később a kérelem, ha olyan helyzet lép fel a tanuló életében, mely megakadályozza azt, hogy iskolába járás mellett teljesíteni tudja a követelményeket.
Fogyasztóvédelmi vitarendezés
Ha interneten rendelünk, vásárolunk, és problémánk adódik, lehetőségünk van arra, hogy online kezdeményezzük a vita rendezését egy internetes felületen, az ec.europa.eu/odr weboldalon.
– Szeptember elsejétől az a változás, hogy a kapcsolattartó pont már nem a Budapesti Békéltető Testület, ami ezekben az ügyekben országos hatáskörrel bírt, hanem az Innovációs és Technológiai Minisztériumban működő Európai Fogyasztói Központ – magyarázta a Borsnak dr. Kiss-Benedek Damarisz fogyasztóvédelmi szakember.
– A feladat ugyanaz marad: tanácsokat adni, gyakorlati segítséget nyújtani a fogyasztóknak a felület használatával kapcsolatban. Lényeges, hogy a vállalkozás, amellyel szemben panaszunk van, hazai legyen vagy európai uniós. Ezen kívül még három országgal szemben élhetünk jogvitával: Norvégiával, Izlanddal és Liechtensteinnel szemben.
Fontos tudni, hogy amennyiben nem online akarunk jogvitát kezdeményezni, továbbra is a békéltető testületekhez kell fordulnunk, és az online jogviták döntéshozói is ezek maradtak. Csupán a tájékoztatás és segítségnyújtás került az Európai Fogyasztói Központ feladatai közé.