Kinek a feladata egy 24 órás felügyeletre szoruló betegnek ápolót kérni? Egyáltalán létezik ilyen szolgáltatás, vagy csak az önmagukat felajánló felvigyázók csapnak le az idős nyugdíjasokra?
Forrás: Pixabay
Segítségért fordult a Borshoz egy olvasónk, akinek tudomására jutott, hogy egy nyugdíjas férfihoz, akinek levágták a lábfejét, csak hetente kétszer jár ápoló. – Szívinfarktussal hoztak be egy idős nyugdíjast a kórházba, ahonnan a vizsgálatok után hazavitték a megrémült férfit. Nekem azt mondta, hogy hetente csak kétszer jár hozzá egy ápoló, aki segít neki mindenben, de a hét többi részén egyedül kell megbirkóznia a mindennapokkal – panaszolja lapunknak István. Mint mondja, a nyugdíjas- nak van két fia, de mindkettő külföldön él, nem tudnak segí-teni neki. – Nem tudom, kinek a felelőssége, hogy kirendeljenek mellé felügyeletet. Láthatóan nem sokáig tudja saját magát ellátni – mondja István.
A 24 órás felügyelet nem ajánlott
Ilyen esetekben a háziorvoshoz kell fordulni, ő ismeri a beteg állapotát, és fel tudja mérni, hogy milyen segítségre van szükség. – 24 órás felügyelet hivatalosan nem létezik. Persze lehet találni hirdetést, ahol felajánlják, hogy vigyáznak a betegre, természetesen pénzért, de én egyáltalán nem ajánlom az ilyet. Ők nem szakavatott orvosok vagy ápolók, ha bármilyen probléma lép fel a páciensnél, nem tudják szakszerűen megoldani a helyzetet – kezdi a Borsnak dr. Komáromi Zoltán háziorvos. Véleménye szerint a legjobb megoldás ilyen helyzetben, ha egyszerre több idősek otthonába adja be a beteg a jelentkezését, és a legkedvezőbbe elmegy. – Sok betegemnek ajánlottam már ezt a lehetőséget. Egy nyugdíjasházban nem csak emberek között lehet az ember, de takarítanak, főznek, mosnak rájuk, sőt ha egészségügyi probléma merül fel, mindegyik intézménynek van orvosa vagy ápolója, és ellátják a betegeket – mondja a háziorvos.
Az apró betűs részeket is olvassa el!
De hogyan is lehet bekerülni egy idősek otthonába? Az interneten már mindegyik intézménynek van hivatalos oldala, ahol érthetően le van vezetve a jelentkezés menete. Emellett telefonon is el tudja intézni akár maga a beteg, akár valamelyik családtagja a jelentkezést, de személyesen is megteheti ezt. Ha senki nincs, aki segíteni tudna, akkor kérje orvosa segítségét! – Az én véleményem szerint a legjobb, ha önkormányzati vagy egyházi nyugdíjasotthonba jelentkezik a beteg. Ezekben az intézményekben különféle szakápolások is vannak a beteg igényeinek megfelelően – mondja a háziorvos. Mindegyik otthonnak mások a feltételei, ezért pontosan és tüzetesen nézze át a felvétel feltételeit, egyszerre több helyre adja be jelentkezését, és ha várólistára kerül, türelmesen várjon! Ugyanúgy az árak is változóak lehetnek, de általában egy átlagos nyugdíjból ki lehet fizetni az otthont.
Nem akarják elhagyni az otthonukat
Ha nem szeretné elhagyni az emlékekkel teli otthonát a beteg, akkor is lehet találni megfelelő megoldást. Ez mind a beteg állapotától függ, és attól, hogy milyen ellátásra szorul. – Az egyik verzió az otthoni szakápolás, amit a háziorvos rendel el. Mint ahogy a nevében is benne van, szakemberek mennek a betegekhez, és ellenőrzik az állapotát, újrakötözik a sebeiket vagy egyéb egészségügyi problémákat ellenőriznek. Ez a szolgálta- tás teljesen ingyenes – mondja Zoltán. Lehet igényelni szociális ápolást, ami a hétköznapi dolgokban segít az ágyhoz kötött betegeknek. Ez lehet bevásárlás, takarítás vagy főzés, minden, ami megkönnyíti a mindennapjait a betegnek. Ezt is a háziorvos ajánlja, aki tisztában van a beteg állapotával, és tudja, hogy mire van szüksége. Ezért viszont fizetni kell és előre egyeztetett időpontokban érkeznek a nyugdíjasokhoz.