Ketten meghaltak, harmincheten pedig rosszul lettek Németországban a kolbásztól és pizzaszalámitól. Mint kiderült, a húsok listeriások voltak, ezért történhetett tragédia. De mi ez a baktérium, és hogyan képes megölni az embert?
Úgy tudni, Magyarországra nem jutott a kolbászból és a pizzaszalámiból, ami két embert megölt Németországban. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint a Wilke Wurstwaren vállalat termékeiben volt Listeria monocytogenes baktérium. A szakemberek szerint 99,6 százalék a valószínűsége, hogy a megbetegedéseket e cég termékei okozták.
Hogyan kerülheti el?
A listeria ugyanis leginkább élelmiszereken szaporodik el, majd ha az ember megeszi, betegséget, legrosszabb esetben pedig halált is okozhat. A Nébih mindenkit arra figyelmeztet, hogy aki Németországba, Belgiumba, Dániába, Ausztriába, Hollandiába vagy Svédországba látogat, ne egyen a cég termékeiből. A Bors utánajárt, hogyan lehet elkerülni a fertőzést.
Aki erős, megússza
A környezetünkben mindenhol ott van a listeria baktérium, ami egészen addig nem okoz semmilyen problémát, amíg valamilyen oknál fogva el nem szaporodik.
– Kétféleképpen lehet elkapni a betegséget – kezdte dr. Komáromi Zoltán háziorvos. – Az egyik, ha valaki állatot simogat, majd kézmosás nélkül nekiáll enni, a másik pedig ha már eleve listeriás ételt fogyaszt el – magyarázta a doktor, majd hozzátette, hogy egy egészséges szervezet képes megküzdeni ezzel a baktériummal, azonban a legyengült immunrendszeren már kifog. Utóbbi esetben kórházi kezelésre is szükség van.
– Jobb esetben az embernek csak egy kellemetlen napja lesz miatta, hasmenéssel és rosszulléttel. Rosszabb esetben, legyengült immunrendszernél viszont kiszáradással vagy akár halállal is végződhet a lakoma – magyarázta dr. Komáromi. Az éppen valamilyen betegségben szenvedők, illetve a várandósok emiatt veszélyben vannak. Utóbbiaknál a vetélés vagy a halva születés is előfordulhat, ezért nem ajánlják terhes nőknek a nyers húsok fogyasztását.
Melegítéssel előzhető meg
A listeria okozta betegséget nagyon könnyen el lehet kapni, szerencsére azonban könnyen el is lehet kerülni. Dr. Komáromi szerint az egyik legfontosabb az ételek megfelelő tárolása, ezzel ugyanis meggátolható, hogy a baktérium ne lepje el az egész hűtőt.
– Hiába vannak lehűtve az ételek, a baktérium 4-5 fokon is képes szaporodni, főleg, ha van étel hozzá. A sajtokat, húsokat, és a zöldségeket is külön dobozban kellene tárolni, hogy ne tudjon egyik ételről a másikra terjedni a baktérium. Arra is figyelni kell, hogy túl sokáig ne tároljuk az ételeket, ezzel ugyanis megadjuk a betegség kialakulásának esélyét – figyelmeztetett Komáromi doktor.
A zöldségeket mindig alaposan meg kell mosni, mielőtt felhasználjuk, a húsokat pedig körülbelül 75 Celsius-fokon át kell melegíteni, hogy a belsejük is felmelegedjen, ugyanis ezt a hőmérsékletet már nem bírja a baktérium, így elpusztul. A füstölés is jó megoldás, ugyanis ezzel is épp annyira melegszik át a hús, amennyire szükséges. A Wilke Wurstwaren vállalatnál valószínűleg nem jól füstölték, melegítették vagy tárolták a húst, ezért szaporodhatott el benne a listeria. A kolbászt és a pizzaszalámit legyengült szervezetűek is elfogyasztották, ez vezethetett a tragédiához.