Egy felnőtt ismerőse mentette ki a nyolcéves fiút egy pedofil karmai közül Szegeden. Neki szerencséje volt, de mit kell tennie a hasonló korú gyerekeknek, hogy ne váljanak áldozattá?
Iskolából hazafelé tartó nyolcéves kisfiút zaklatott Szegeden egy fiatal férfi. A gyermeket a buszon nézte ki a férfi, erőszakosan maga mellé ültette, majd amikor a járműről a kisfiú leszállt, akkor is zaklatta. A boltba akart az idegen elől menekülni, de a férfi nem tágított.
A kisfiút az egyik felnőtt ismerőse, egyik barátjának az édesanyja mentette meg, aki a saját gyerekéért ment az iskolába. Kiszúrta a fiú mellett az „igencsak kétes kinézetű fiatalembert”.
– Átfutott az agyamon, hogy tuti nem rokona és nem is barátja a családnak, sem a gyereknek. Megálltam, és megkérdeztem a kis barátomat, hazavigyem-e? Valami megkönnyebbülést véltem felfedezni az arcocskáján” – számolt be az esetről az édesanya a Facebookon.
Kell lelkierő üvölteni
Óriási szerencséje volt az iskolásnak, hogy meglátta őt az anyuka, ám aki nem tud megszabadulni a zaklatótól, hirtelen nem biztos, hogy tudja, mit tegyen. A legkézenfekvőbb a kiabálás, amihez persze kell lelkierő.
– A szülőknek el kell magyaráznia a gyereküknek már kicsi korban, hogy ilyenkor egyetlen megoldás létezik: hangosan üvölteni kell. A „segítség”, „idegen ember, nem ismerem a bácsit” és hasonló mondatokra azonnal fel kell valakinek figyelnie a közelben – mondja a Borsnak Csehák Hajnalka pszichológus.
Mint mondja, fontos lenne a tananyagba beépíteni a különböző védekezési formákat, hogy a gyerekek ne csak otthon hallják ezeket. Fontos megtanítani azt is, hogy egy kényes helyre mért hirtelen rúgás, majd a futás is életmentő lehet, ez a támadót meglepi, és több mint valószínű, hogy nem ered a gyerek után.
Illetlen érintések
Minden gyereknek a személyiségétől függ, mikor lehet megtanítani neki, hogy idegenekkel nem állunk szóba.
– Mindenki ismeri a gyermekét, tudja, mennyit képes felfogni abból, amire tanítani szeretnénk. De mindenképpen még azelőtt tudniuk kell, hogy egyedül mennének az iskolába – mondja a pszichológus.
Pici korban az úgynevezett „fehérneműszabályt” kell betartatni: ha olyan helyen ér hozzá valaki a gyerekhez, ami furcsa és kényelmetlen, azonnal sikítani kell. Ezzel el lehet kezdeni a biztonságos felkészítést a gyerekeknek.
Ha a buszon szorosan mellé ül egy idegen, esetleg fogdosni kezdi, azonnal meg kell próbálni felállni és elmenni – akkor is tovább kell menni, ha egy autóból útbaigazítást kérnek tőle. – Egy „normális” ember ugyanis felnőttől kérne tanácsot, nem egy kisgyerektől. A legfontosabb ilyen helyzetekben, hogy a gyerek merjen megszólalni és merjen segítséget kérni másoktól! – mondja a pszichológus.
Dicsérje meg gyermekét!
Sok esetben a játszótereken csapnak le zaklatók a gyerekekre. Ilyenkor elég egy pár másodperc arra, hogy baj legyen.
– Soha nem szabad szem elől téveszteni a gyereket, bár tudom, hogy ez nem mindig egyszerű feladat. Ha a játszótéren valami közbejön, telefonhívást kap vagy csak el akar szaladni a boltba, akkor bízza rá a gyermekét egy ismerősére vagy egy olyan emberre, akiben megbízik, vagy vigye magával! – tanácsolja Hajnalka.
Ha sikerül a hanggal elüldözni az idegent, utána fontos megdicsérnie a gyermekét. Ezzel is azt mutatja, hogy mindent jól csinált.